Praegu kehtiva töölepingu seaduse kohaselt töösisekorraeeskirjad
peavad olema ettevõtetes, kus on 5 või rohkem töötajat.
Ettevõtte töösisekorraeeskirjad kehtivad, kui nad on tööandja poolt koostatud ja kinnitatud ning tööinspektori poolt kooskõlastatud. Sagedane eksiarvamus on, et piisab ainult tööandja kinnitusest.
Formaalselt peaksid nad sisaldama vastavalt töölepingu seaduse § 41 nõudele:
1) tööaja alguse ja lõpu eraldi täisealistele ja alaealistele, samuti tööaja lõpu puhkepäevade ja riiklikepühade eelsetel päevadel;2) puhkamiseks ja einetamiseks antavad ajad;3) palga maksmise aja ja koha;4) tööalaste korralduste andmise korra;5) töökeskkonna ja tuleohutuse üldjuhised.Kuid selleks, et sellel paberil ka mõte ja sisu oleks, tuleks seal täiendavalt kajastada ka muid ettevõtte igapäevaelu kajastavaid asju, nt. töötaja algatusel töölepingute lõpetamisest etteteatamiste tähtajad, sh ka katseajal, tasustamine praagi korral, vastutus töödistsipliini rikkumise eest jne.
Samuti tuleks lahti rääkida tööandjapoolsed nõuded töötajatele (etteteatamise kohustus tööle mitteilmumisel, tööandja esindaja teavitamine tööõnnetuse toimumisest, töölepingute lõpetamiste erijuhtumid, ületunnitöö korraldus, puhkuste korraldus, vajadusel riietus jne).
Ei pea küll seadusi ümber kirjutama, kuid neid seaduste lõike, mida igapäevatöös kasutada tuleb, on vajalik töötajatele tutvustada. Soovitav oleks seal kajastada nõudeid tööandjale lähtuvalt töötervishoiu ja tööohutuse seadusest, nagu näiteks töökeskkonna riskianalüüsi ja sisekontrolli läbiviimise nõuded jne. Töötaja peaks sellest dokumendist leidma vajalikud juhised ja näpunäited käitumiseks ettevõttes.
Samas ei tohiks aga minna ka äärmustesse. Näiteks kui töösisekorraeeskirjades on nõue, et tööl käiakse ainult punastes pluusides, siis võiks selle töötaja, kes tuleb tööle musta pluusiga, koheselt lahti lasta. Kui sellisel moel lahtilastu vaidlustab asja töövaidlusorganis, siis selle fakti hindamine jääb siiski töövaidlusorganile.
Tahaks tähelepanu juhtida sellele, et kui seadustes, mida refereerisite oma töösisekorraeeskirjades, või ka muudes ettevõtte kohta käivates andmetes on tehtud muudatusi, siis tuleb need muudatused sisse viia ka töösisekorraeeskirjadesse, sest andmed seal ei tohi olla vananenud. Muudatuste tegemisele kehtivad samad nõuded, kui nende esialgsel kehtestamisel, st tuleb kooskõlastada tööinspektoriga.Seaduse kohaselt peab tööandja tagama töötajale võimaluse igal ajal tutvuda töösisekorraeeskirjadega. Allkirjade võtmine tutvumise kohta on soovitav selleks, et mõni töötaja ei ütleks hiljem töövaidlusorganis või mujal, et ta ei tea sellest dokumendist midagi. Seadusest sellist nõuet aga ei tulene.
Töösisekorraeeskirjades võiksid olla kirjas ettevõttes kehtivad head tavad, kuid samas ei tohi unustada, et ta omab ka juriidilist jõudu ja on täitmiseks kohustuslik nii töötajale kui ka tööandjale. Sellest tulenevalt on ka vajalik, et kõik sellest dokumendist teadlikud oleksid. Levitamiseks on mitmeid võimalusi, kas läbi sisemise intraneti, panna välja teadete tahvlile jne.
Töösisekorraeeskirjade puudumise või nõuetekohasuse eest vastutab tööandja, nagu enamike muude asjade eest oma ettevõttes.
Autor: Eve Hinno
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.