Autor: Mati Nõmmiste • 26. veebruar 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Muutused konsolideeritud aruandluse koostamisel

1. jaanuar 2005.a. või peale seda alanud majandusaasta aruande koostamisel tuleb silmas pidada asjaolu, et laienes tunduvalt ettevõtete ring, kes peavad koostama konsolideeritud aruannet. Muutuse põhjus on selles, et langetati oluliselt konsolideerimise piirnorme ning samuti muutusid osaliselt konsolideerimise arvestuspõhimõtted ning esitlusmeetodid.

Kellel on kohustus esitada konsolideeritud aruannet?

Konsolideeritud aruandlust peavad esitama emaettevõte koos tütarettevõtetega, so ettevõtete grupp, kuhu kuulub kontrolliv ettevõte ja kontrollitavad ettevõtted.

Konsolideeritud aruandlust puudutavad muudatused kehtestati Kindlustustegevuse seadusega § 285 (RTI, 29.12.2004, 90, 616), mis jõustus alates 01.01.2005.a.Seadusega kooskõlas langetati konsolideerimise alampiiri ning konsolideeritud aruandluse peavad koostama ettevõtted kelle kaks näitajat kolmest on üle:müügitulu (konsolideeritud) 10 MEEKvarad (konsolideeritud) 5 MEEKtöötajate arv 10 inimest

Milliseid ettevõtteid ei pea esitama konsolideeritud aruannet?

Konsolideerima ei pea tütarettevõtteid, mis juba soetamishetkel vastavad juhendis RTJ 5 kirjeldatud müügiootel põhivara kriteeriumitele (st. väga tõenäoliselt müüakse 12 kuu jooksul alates soetamishetkest).

Konsolideeritud aruande koostamise nõudest on samuti vabastatud Raamatupidamise seaduse § 29 toodud eranditena konsolideerivad üksused, kelle:

Konsolideeritud aruandluse koostamise põhimõtted.

Emaettevõtte, mis koostab konsolideerimisgrupi raamatupidamise aastaaruande ei ole enam kohustatud koostama eraldi konsolideerimata raamatupidamise aruannet.

Konsolideeritud aruande lisades tuleb avalikustada emaettevõtte konsolideerimata bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne ja omakapitali muutuste aruanne.

Tütarettevõtte investeeringut kajastame:

Sidusettevõtte investeeringut kajastame:

Emaettevõtte aruandluses loobutakse kapitaliosaluse meetodi kasutamisest nii tütarettevõtete kui sidusettevõtete puhul.

Ettevõte, kes koostab konsolideeritud aruandluse, esitab ka andmed konsolideerimata korrigeeritud omakapitali kohta

Konsolideerimata omakapitali korrigeeritakse alljärgnevalt:

Korrigeerimise tulemusena leiame me ettevõtte omakapitali väärtuse tingimustes, mis kehtisid vastavalt heale raamatupidamise tavale enne 01.01.2005.a.

Korrigeerimiste arvestuskäik avalikustatakse konsolideerimata omakapitali muutuste aruandes. (Muutus Raamatupidamise seaduse, äriseadustiku ja Tulundusühistu muutmise seadusega RTI/478 17.11.2005.a.).

Muutused firmaväärtuse kajastamisel.

Muudeti reegleid immateriaalse vara amortiseerimiseks, mille kohaselt määramata kasuliku elueaga immateriaalseid varasid (sh firmaväärtus) edaspidi ei amortiseerita, kuid nende väärtuse kontrollimiseks tuleb igal bilansipäeval viia läbi väärtuse test.

Konsolideerimise reeglid.

Konsolideerimise puhul tuleb jälgida reegleid:

Välismaal asuvate äriüksuste konsolideerimine

Kui tütarettevõtte arvestusvaluuta ei lange emaettevõtte arvestusvaluutaga kokku, kasutatakse aruannete ümberarvestamisel valuutakursse:

Alates 01.01.2005.a. hinnatakse bilansipäeva valuutakurssidega ümber ka firmaväärtus, kuna seda käsitletakse osalusega seotud varade ja kohustuste omandamisena.

Juhendi esmakordne rakendamine.

Firmaväärtuse osas, mis tekkisid enne juhendi kehtima hakkamist, tuleb esimese majandusaasta alguses juhendi rakendamisest:

RTJ 11 tütar ja sidusettevõtte edasist kajastamist puudutavate paragrahvide 61 - 99 rakendamine toimub tagasiulatuvalt v.a. paragrahv 96 s.o. tütarettevõtte ja emaettevõtte arvestusvaluutade erisuse tingimustes tekkinud firmaväärtuse omandamisega seotud varade ja kohustuste bilansilise maksumuse õiglase väärtuse korrigeerimisi, mida ei pea tagasiulatuvalt rakendama äriühendustele, mis on toimunud enne käesoleva juhendi jõustumist.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700