Autor: Raamatupidaja.ee • 24. juuli 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SIC33 Konsolideerimine ja kapitaliosaluse meetod

Standardi IAS 1 (muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Alalise Standardite Tõlgendamise Komitee kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Viide: IAS 27“Konsolideeritud finantsaruande ja tütarettevõtetesse tehtud investeeringutearvestus” (ümber kujundatud 1994), IAS 28 “Sidusettevõtetesse tehtudinvesteeringute arvestamine” (muudetud 2000) ja IAS 39 “Finantsinstrumendid:kajastamine ja mõõtmine” (muudetud 2000)

Probleem

1. Ettevõte võib omadaaktsiaostutähti, aktsia ostuoptsioone, võla- või omakapitaliinstrumente, midaon võimalik konverteerida lihtaktsiateks või muudeks samalaadseteksvahenditeks, mis võimaldavad kasutamisel või konverteerimisel anda ettevõttelehääleõiguse või vähendada teise osapoole hääleõigust finants- jategevuspoliitika üle (potentsiaalne hääleõigus).

2. Käsitletavad probleemid onjärgmised:

a) hinnates, kas ettevõttel onkontroll teise ettevõtte üle või ta omab olulist mõju teises ettevõttesvastavalt standardile IAS 27 või IAS 28,

i) kas lisaks standardites IAS 27.12ja IAS 28.4–5 kirjeldatud teguritele tuleb arvestada potentsiaalse hääleõiguseolemasolu ja mõju; ja

ii) kui seda teha, siis kas tulekshinnata potentsiaalse hääleõigusega seotud muid asjaolusid ja tingimusi;

b) kas osa, mis eraldatakseemaettevõttele ja vähemusosalusele konsolideeritud finantsaruannete koostamiselvastavalt standardile IAS 27, ning osa, mis eraldatakse investorile, kes kajastaboma investeeringut sidusettevõttes kapitaliosaluse meetodil vastavaltstandardile IAS 28, tuleks määrata praeguse osaluse alusel või selle osalusealusel, mis tekiks potentsiaalse hääleõiguse kasutamisel või konverteerimisel;ja

c) potentsiaalse hääleõiguseasjakohane raamatupidamiskäsitlus kuni selle kasutamiseni või lõppemiseni.

Konsensus

3. Sellise potentsiaalse hääleõiguseolemasolu ja mõju, mis on käesoleval ajal (st hetkel) kasutatav võikonverteeritav, tuleb arvesse võtta lisaks standardites IAS 27.12 ja IAS 28.4–5kirjeldatud teguritele, hinnates seda, kas ettevõttel on kontroll teiseettevõtte üle (nagu on määratletud standardis IAS 27.6) või kas tal on olulinemõju teise ettevõtte üle (nagu on määratletud standardis IAS 28.3). Kõikipotentsiaalseid hääleõigusi tuleb arvesse võtta, kaasa arvatud teisteettevõtete potentsiaalsed hääleõigused. Potentsiaalsed hääleõigused ei olekasutatavad või konverteeritavad näiteks siis, kui neid ei saa kasutada võikonverteerida mingi tulevase kuupäevani või mõne tulevase sündmuse toimumisekorral.

4. Kõiki asjaolusid ja tingimusi,mis mõjutavad käesoleva tõlgenduse paragrahvi 3 kohaselt arvesse võetavaidpotentsiaalseid hääleõigusi, tuleb analüüsida, arvestamata juhtkonna kavatsusija kasutamiseks või konverteerimiseks vajalikku finantssuutlikkust. Muudeasjaolude hulgas, mida tuleb arvesse võtta, on potentsiaalsete hääleõigustekasutamise tingimused ja võimalikud sellega seotud tehingud. (A lisasesitatakse näide käesoleva tõlgenduse rakendamise kohta.)

5. Osa, mis eraldatakseemaettevõttele ja vähemusosalusele konsolideeritud finantsaruannete koostamiselvastavalt standardile IAS 27, ning osa, mis eraldatakse investorile, keskajastab oma investeeringut kapitaliosaluse meetodil vastavalt standardile IAS28, tuleb määrata üksnes praeguse osaluse alusel. Ettevõttel võibpõhimõtteliselt olla praegune osalus näiteks siis, kui ta müüb ja annab samalajal nõusoleku tagasiostmiseks, kuid ei kaota kontrolli osalusega seotud kasuüle ega sellele ligipääsu. Sellisel juhul tuleb eraldatava osa määramiselarvesse võtta potentsiaalsete hääleõiguste lõplikku kasutamist ja muidtuletisinstrumente, mis tagavad praegu sisulise ligipääsu omandiõigusega seotudmajanduslikule kasule. (B lisas esitatakse näiteid selle tõlgenduse rakendamisekohta.)

6. Kui rakendatakse konsolideerimistja kapitaliosaluse meetodit, tuleb potentsiaalseid hääleõigusi sisaldavaidinstrumente kajastada osana tütarettevõttesse tehtud investeeringust jasidusettevõttesse tehtud investeeringust üksnes siis, kui osaluse eraldamiselvõetakse arvesse nende potentsiaalsete hääleõiguste lõplikku kasutust vastavaltkäesoleva tõlgenduse paragrahvile 5. Kõikidel muudel juhtudel tulebpotentsiaalseid hääleõigusi sisaldavaid instrumente kajastada vastavaltstandardile IAS 39.

Konsensuse kuupäev:august2001.

Jõustumiskuupäev: käesolevattõlgendust rakendatakse aruandeaastate suhtes, mis algavad 1. jaanuaril 2002või pärast seda. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardiIAS 8.46 üleminekunõuetele.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700