Äritegevuse rahavoost ja finantsaruannete nimetamisest
BDO Eesti tippspetsialist Sulev Luiga kirjutab finantsaruannete nimetamise erinevatest lähenemisviisidest ja sisuliselt korrektsetest nimedest ning selgitab, miks on rahavooaruandele senisest suurema tähelepanu osutamine vajalik.
Majandusüksuste seisundite ja tegevuste diagnostikas on lisaks tekkepõhistele mudelitele hakatud järjest enam kasutama rahavoopõhiseid mudeleid. Veelgi enam - erialakirjandusest võib leida autoreid, kes on veendunud rahavoopõhiste mudelite olulistes eelistes võrreldes tekkepõhistega. Sedakaudu ka rahavooaruandele senisest suurema tähelepanu osutamine on kahtlemata vajalik – majandusüksuse rahavoo genereerimise võime on aluseks mitmetele hinnangutele terviku või määratletud konkreetse osa (väärtuse ja/või potentsiaali) kohta. Seejuures üksuse tegevus(t)e tulemusi mõõtes ja kirjeldades kajastab netorahavoog (laekumiste ja väljamaksete vahe) seda, kas mõõtmisperioodi jooksul mõõdetavast tegevusest tekkis raha juurde (laekumiste ja väljamaksete positiivne vahe) või jäi vähemaks (laekumiste ja väljamaksete negatiivne vahe).
Ema- ja tütarettevõtte finantsaruannetest konsolideeritud aruandeid koostades kehtib reegel, et tütarettevõtte tegevused-tehingud konsolideeritakse emaettevõtja tegevuste-tehingutega alates tütarettevõtte omandamisest ehk kontrolli tekkimisest tütarettevõtte üle, kirjutab BDO Eesti tippspetsialist Sulev Luiga.
Kaudse meetodi kasutamisel esitatakse äritegevuse rahavood netona, tuletades äritegevuse netorahavood tekkepõhisest tulemusest (nt ärikasumist või puhaskasumist), kirjutavad BDO Eesti tippspetsialistid Sulev Luiga ja Kristina Laurend.
Rahavooaruande koostamisel on lubatud kasutada kaht alternatiivset skeemi – rahavooaruanne otsesel või rahavooaruanne kaudsel meetodil. Skeemid erinevad esmase üldistusastme juures teineteisest vaid põhitegevuse (äritegevuse) laekumiste ning väljamaksete rühmitamispõhimõtetelt, kirjutavad BDO Eesti tippspetsialistid Sulev Luiga ja Mari Sander.