Autor: Triinu Kase, Excellent Business Solutions Eesti AS, teenindusosakonna juht • 6. aprill 2020

Excellenti viis nõuannet

Standard Booksi äritarkvara puhul on tegu mitmeaastase andmebaasiga. See tähendab, et erinevate aastate finantskanded, arved ja muud dokumendid on salvestatud samas andmebaasis. Edukalt uue aasta alustamiseks tuleb teha mõned toimingud.
Triinu Kase annab nõu Standard Booksi äritarkvara kasutamiseks

1) ARVESTUSAASTAD

Finantsmoodul –> Seadistused –> Arvestusaastad.

NB! Jälgi, et arvestusaastad oleksid sisestatud kronoloogilises järjekorras (perioodid ei kattu ja puuduvad vahed). Ära kustuta eelmisi arvestusaastaid ning ära muuda arvestusaastate järjekorda!

2) ARUANNETE PERIOODID

Üldine moodul -> Seadistused -> Aruannete perioodid.

Aruannete perioode saab programmis juurde lisada või olemasolevaid muuta. Eelmistest perioodidest võib alles jätta tervet aastat tähistavad perioodid. Vaikimisi kasutatakse aruannetes seadistuse 1. real olevat perioodi.

Tühja rea juurde lisamiseks vajuta 1. rea numbrile, et terve rida aktiveeruks, seejärel vajuta klahvi Enter. Täida tekkinud tühi rida uue aasta perioodiga.

3) NUMBRISEERIAD

Standard Booksi programmis on erinevates moodulites numbriseeriate seadistused. Ära unusta uuendamast kõiki neid, mida reaalselt kasutad. Kui sa varasematel aastatel pole numbriseeriaid määranud (st seadistus on tühi), siis ei ole uue aasta jaoks kohustuslik numbriseeriaid lisada.

Näiteks: Müügiarved -> Seadistused -> Numbriseeriad − arved.

4) KONTOD JA BILANSIKIRJELDUS

Kontrolli, et kontoplaanis oleks konto „8999” (või sarnane oma ettevõtte kontoplaani järgi) arvestusaasta tulemuse jaoks. Selle konto olemasolu saad kontrollida: Finantsmoodul -> Registrid -> Kontod.

Kontot 8999 ei näidata kasumiaruandes ega bilansiaruandes, kuid see on osa kasumiarvutustest. Standardseadistustega on see konto bilansikirjelduse real nr 1085.

Kontrolli, kas rida nr 1085 on olemas. Vali Finantsmoodul -> Seadistused -> Aruannete seadistused. Tee hiirega topeltklikk real „Bilanss”. Leia nimekirjast ja ava rida nr 1085.

5) AASTA LÕPETAMISE KANNE

Nüüd tuleb eelmise aasta kasum/kahjum kanda uude aastasse. Selleks sisesta uus finantskanne lõppeva aasta viimase kuupäevaga (31.12). Kui aasta lõppes kasumiga, pead selle kandega krediteerima „Eelmiste aastate kasumi/kahjumi” kontot ja debiteerima „Arvestuslik tulemus” kontot. Kui aasta lõppes kahjumiga, on deebet ja kreedit kandel vastupidi.

Salvesta kanne ja vaata aruandeid Bilanss ning Saldoaruanne. Kontrolli, et jooksva aasta kasumi summa bilansis on null ja et bilanss oleks tasakaalus. Kannet saad vajaduse korral muuta, korrigeerida või vahetada deebet/kreedit, kui esmane kanne polnud korrektne.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700