Kas jaanipäeva eelne reede on lühendatud tööpäev?

TLS-i § 53 sõnastuse puhul võib tekkida küsimus, kas käesoleva paragrahvi alusel tuleb lühendada ka tööpäeva, mis ei eelne vahetult uusaastale, Eesti Vabariigi aasta­päevale, võidupühale või jõululaupäevale. Sel aastal on võidupüha ehk jaanilaupäev pühapäeval, kas lühendatakse sellele eelnevat reedet?

Foto: scanpix

Töölepingu seaduse eelnõu seletuskirja seisukoht on, et lühendamisele kuulub uusaastale (1.01), Eesti Vabariigi aastapäevale (24.02), võidupühale (23.06) ja jõululaupäevale (24.12) vahetult eelnev tööpäev, nagu see oli sätestatud varemalt kehtinud töö- ja puhkeaja seaduses.

Paljud ettevõtted on oma initsiatiivilt töötajatele seda võimalust pakkumas, kuigi seadusandlus selleks ei kohusta. Samas ei keela seadus kuidagi tööandjat oma töökorralduses töötajale soodsamaid tingimusi kehtestada.

Kui töö iseloomust tulenevalt on tööandjal siiski vaja, et töötaja töötaks tavapärase arvu tunde, on seda võimalik teha poolte kokkuleppel. Sellisel juhul tuleks viidatud kolme tundi vaadelda ületunnitööna ja tasustada vastavalt kas vaba aja andmise või rahalise hüvitusega, mis tähendab, et ületunnid tasustatakse 1,5 kordse töötasuga. Antud nõue kehtib vaid nendele töötajatele, kellel on graafiku järgne tööpäev võidupüha eelsel päeval, ehk sel aastal laupäeval 22. juunil.

Kokkuvõtvalt saavad lühendatud tööpäeva osaliseks jaanipäeva eelselt sel aastal töötajad, kelle töögraafik on ette näinud tööpäeva laupäeval või kelle tööandjad on otsustanud omal initsiatiivil eelnimetatud soodustust pakkuda.

Vaata selle aasta riigipühasid ja puhkepäevasid SIIT!

Jaga lugu:
Seotud lood
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Marianne Lõhmus
Marianne Lõhmusraamatupidaja.ee ärijuhtTel: 6670405
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700