Autor: Raamatupidaja.ee • 22. märts 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Käibemaksuseaduse muudatused

Käibemaksuseaduses tehakse muudatusi
Foto: Postimees/Scanpix
Rahandusministeerium teeb käibemaksuseaduses mitmeid muudatusi. Näiteks lihtsustatakse impordi käibemaksu käibedeklaratsioonil deklareerimise korda ning elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse käibe maksustamise korda.

Kaubanduskoja hinnangul on enamus muudatustest pigem positiivsed.

Edaspidi soovitakse võimaldada elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse osutamisega tegelevatel Eesti ettevõtjatel käsitleda piiriüleselt lõpptarbijale osutatud teenuste käibe tekkimise kohana Eestit, kui piiriüleselt osutavate teenuste käive ei ületa kalendriaastas 10 000 eurot. Näiteks kui Eesti ettevõtja müüb teistes liikmesriikides asuvatele lõpptarbijatele teenuseid alla 10 000 euro väärtuses kalendriaastas, siis on ettevõtjal õigus kogu selline piiriülene käive deklareerida Eestis oma käibedeklaratsioonil kui Eesti siseriiklik käive. Koja hinnangul on selline muudatus tervitatav.

Lisaks soovitakse lihtsustada tingimusi, mille täitmisel on isikul õigus deklareerida importimisel deklareerimisele ja tasumisele kuuluv käibemaks käibedeklaratsioonil. Kaubanduskoja hinnangul on mõistlik kaotada nõue, et isiku nullprotsendilise käibe osakaal kogukäibest aastas peab olema vähemalt 50 protsenti. Eelnõuga lisatakse ka üks täiendav tingimus – maksukohustuslasel ja tema juhtimis- ja kontrollorgani liikmetel peab olema laitmatu ärialane reputatsioon. Kuigi kaubanduskoda selle tingimuse vastu pole, siis juhtis koda tähelepanu sellele, et maksuhaldur ei tohi oma hinnangut usaldusväärsuse või ebausaldusväärsuse kohta teha vaid mõne üksiku asjaolu pealt, vaid peaks vaatama laiemat pilti.

Näiteks kui maksukohustuslase juhatuse liige oli äriühingu omanik, äriühingul oli maksuvõlg ning äriühing läks pankrotti, siis see ei tähenda automaatselt, et isik on ebausaldusväärne. Võimalik, et pankrot oli põhjustatud sellest, et äriühingu võlgnikud ei tasunud oma võlgasid tähtaegselt või äriplaani elluviimine ei toonud oodatud tulemust. Sellistel juhtudel ei ole tegemist ebausaldusväärsete isikutega. Vastasel korral loetakse ebausaldusväärseks kõik isikud, kelle äritegevus on vähemalt korra ebaõnnestunud.

Tutvu käibemaksuseaduse muudatustega täpsemalt teemade lõikes:

Muudatused elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse käibe maksustamise korras

Muudetakse impordi käibemaksu käibedeklaratsioonil deklareerimise tingimusi

Vautšeritega seotud käibemaksustamise reeglid on muutmisel

Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700