17. mai 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksuseaduste muudatuste kokkuvõte

Maksumuudatuste sisu lühikokkuvõtte teeb Deloitte Eesti maksunõustaja Kristiina Stokkeby
Foto: Tõnis Elling, Deloitte Eesti maksunõustaja
Vabariigi Valitsus on algatanud eelnõud, millega tehakse Riigikogule ettepanek võtta vastu hulk erinevaid maksumuudatusi. Deloitte Eesti maksunõustaja teeb seaduste sisust lühikokkuvõtte.

Muudatused, mis on planeeritud jõustuma 1. juulil 2017

Töötajate transpordiga seotud kulude maksustamise korra muutmine. Muudatuse kohaselt ei käsitleta tööandja kulutusi töölepingu alusel töötavate töötajate transpordile erisoodustusena, kui transport on korraldatud bussiga liiklusseaduse tähenduses. Samuti võimaldatakse tööandjal maksuvabalt tasuda töölepinguga töötaja transpordi eest, kui töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast.Osalusoptsioonide maksustamise reeglite muutmine. Eesmärgiks on tagada, et kogu äriühingu osaluste võõrandamise ning töötaja töövõime kaotuse või surma korral ei peaks optsiooni realiseerimisel maksuvabastuse saamiseks optsiooni andmise ja realiseerimise vaheline periood olema ilmtingimata kolm aastat. Erisoodustusena käsitletakse vaid seda osa optsioonist, mida töötaja ei ole veel välja teeninud. Töötajate majutusega seotud kulude maksustamise korra muutmine. Muudatuse eesmärk on tagada, et töötaja majutamise kulude katmine oleks tööandja jaoks maksuvaba, kui on täidetud järgmised eeldused: majutamise vajadus lähtub tööandja ettevõtlusest, kulud mahuvad seadusega kehtestatavate piirmäärade sisse, töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast ja töötaja ei oma lähemal asuvat eluasemena kasutatavat kinnisvara.

Muudatused, mis on planeeritud jõustuma 1. jaanuaril 2018

Töötaja poolt teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise käigus makstavat parkimistasu saab tööandja maksuvabalt hüvitada arvestamata autoga läbitud kilomeetreid.Edaspidi saab isiklikeks sõitudeks ettevõtte sõiduauto kasutamise võimaldamisel erisoodustust deklareerida vaid kilovati põhiselt, sõltumata erasõitudena läbitud distantsist. Lisatakse kohustus teavitada Maanteeametit sõiduauto üksnes ametikohustuse täitmiseks kasutamise kohta. Liiklusregistris olevatesse sõidukite andmetesse lisatakse vastav märge, et tööandja kasutab sõiduautot üksnes ametialaselt.Residendist krediidiasutustele ja mitteresidendist krediidiasutuste Eesti filiaalidele kehtestatakse kohustus tasuda tulumaksu avansilisi makseid määraga 14% eelmises kvartalis teenitud kasumilt jooksva kvartali 3. kuu 10. kuupäevaks.Kehtestatakse madalam tulumaksumäär 14% äriühingu regulaarsetele kasumijaotistele, mis on väiksemad või võrdsed võrreldes äriühingu eelneva kolme aasta keskmise Eestis maksustamisele kuulunud jaotatud kasumiga. Äriühing peab 7% tulumaksu kinni residendist ja mitteresidendist füüsilisele isikule makstud dividendilt, mille maksmise aluseks olev kasumiosa on Eesti äriühingu tasandil maksustatud 14% maksumääraga. Ülejäänud summad maksustatakse jätkuvalt 20% maksumääraga.Maksustatakse tagastamatuid või pikaajalisi laenusid, mida tütarühing on andnud emaühingule või muule äriühingute ketis ülalpool asuvale äriühingule, mis ületavad äriühingu võetud laenude ja tema omakapitali tehtud sissemaksete summat. Tulumaks tagastatakse, kui laen tagastatakse kahe aasta jooksul.

Autor: Kristiina Stokkeby, Deloitte’i maksunõustaja

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700