• 07.08.14, 10:10
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eestit kummitab deflatsioonioht

Hinnad langesid Eestis juulis 0,4% võrreldes eelmise aasta sama kuuga. Kõige enam mõjutasid tarbijahinnaindeksi kuumuutust rõivaste ja jalatsite soodusmüügid, teatas statistikaamet.
Ka kuises võrdluses hinnad langesid. Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2014. aasta juulis võrreldes juuniga –0,2% ja võrreldes eelmise aasta juuliga –0,4%.
Tarbijahinnaindeks on püsinud nulli lähedal pea terve aasta, kusjuures hinnad langevad nüüd teist kuud järjest (vt joonist).
Statistikaamet teatas, et tänavu juulis olid kaubad 2013. aasta juuliga võrreldes 0,7% odavamad ja teenused 0,1% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuliga võrreldes tõusnud 0,3% ja mittereguleeritavad hinnad langenud 0,7%.
2013. aasta juuliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim 23% odavam köögivili. Suuremat mõju indeksile avaldasid veel 2,9% odavamad elekter, soojusenergia ja küte, 13% odavamad mobiilsideteenused ning aastaga 2,1% kallinenud alkohoolsed joogid ja 6,2% kallimaks muutunud tubakas. Mootorikütus oli juulis aastataguse ajaga võrreldes 0,6% kallim. Mullu sama ajaga võrreldes on toidukaupadest enim kallinenud konservpiim (15%) ning odavnenud  kartul (42%) ja suhkur (32%).
Juuniga võrreldes mõjutasid juulis tarbijahinnaindeksit enim rõivaste ja jalatsite laialdased soodusmüügid. Suurem mõju indeksile oli veel 2,9% kallimalt kodudesse jõudnud elektril ja ligi 10% odavnenud värskel köögiviljal. Toidukaupadest odavnesid kuuga enim hiina kapsas (42%) ja värske peakapsas (26%) ning kallinesid maasikad (22%).
Autor: Äripäev, Tuuli Seinberg

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele