Lugeja küsis: Töötan ehitusfirmas, kus ei ole pikemat aega töötasu õigeaegselt makstud ning hetkel ei ole tööandjal ka tööd pakkuda. Mulle öeldi, et see tööpuudus kestab veel paar kuud. Millised on minu võimalused töölepingu lõpetamiseks ja kas sellest tuleb tööandjale ette teatada?
Vastas Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Ülle Mustkivi:
Tööandjal on vastavalt seadusele kohustus kindlustada töötaja kokkulepitud tööga ja maksta töötasu töölepingus kokku lepitud palgapäeval. Kui tööandja neid kohustusi juba pikemat aega täita ei ole suutnud, võib töötaja leida, et tegemist on töölepingu olulise rikkumisega. Tööandjapoolse töölepingu olulise rikkumise korral võib töötaja töölepingu erakorraliselt üles öelda Töölepingu seadus (edaspidi TLS) § 91 lg 2 alusel.
Ülesütlemisavaldus tuleb tööandjale esitada kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, näiteks e-kirjaga või paberkandjal. Avalduses tuleb tingimata põhjendada, miks leiate, et töölepingut on oluliselt rikutud.
TLS § 98 lg 2 kohaselt erakorralisest ülesütlemisest ei pea töötaja tööandjale ette teatama, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või seda töötajalt mõistlikult nõuda.
Töölepinguseaduse § 35 alusel peab tööandja töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu aja eest, kus tööd ei ole anda.
Lisaks näeb töölepinguseadus töötajale ette võimaluse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks töölepinguseaduse § 91 lg 2 alusel tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu ja tööandjal on kohustus maksta töötajale hüvitist töötaja kolme kuu keskmise töötasu ulatuses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!