Autor: Juuli Laanemets • 6. november 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

10 kuuga laekus 85,6% aastaks plaanitust

Oktoobris kogus maksu- ja tolliamet riigieelarvesse makse 445,2 miljonit eurot, kümne kuu kokkuvõttes on eelarvest täidetud 85,6 protsenti aastaks plaanitust. Võrreldes eelmise aasta oktoobriga laekus makse 9,1 protsenti enam.

Maksutulu on aasta jooksul kogutud 11 protsenti rohkem kui mullu sama ajaga. Kooskõlas oodatust paremate majandusarengutega on ka makse laekunud kümne kuu kokkuvõttes enam kui eelarves plaanitud, põhjuseks eelkõige käibemaksu ja tulumaksu hea laekumine.

Sotsiaalmaksu laekus oktoobris 160,4 miljonit eurot, kümne kuuga on täidetud 83,5 protsenti eelarves kavandatust. Eelmise aasta oktoobriga võrreldes kasvas laekumine 6 protsenti. Septembris aeglustus palga väljamaksete kasv 5,8 protsendile ning tõusu vedas jälle ehitussektor. Väljamakse saajate kasv kokku moodustas 1,1 protsenti, kuid ehituses oli see aastases võrdluses 4,8 protsenti.

Füüsilise isiku tulumaksu laekus oktoobris 47,6 miljonit eurot, kümne kuuga on eelarvest täidetud 83,4 protsenti. Oktoobris laekus füüsilise isiku tulumaksu 31,2 protsenti rohkem kui aasta varem. Oktoobris oli juurdemääratud tulumaksu tasumise tähtaeg ja sellel aastal tasuti 5,1 miljonit eurot enam kui mullu. Kasvu teiseks põhjuseks oli mitteresidentidelt kogutud tulumaks, mida laekus pea 5 miljonit eurot rohkem kui varem. Kohalikele omavalitsustele laekus oktoobris füüsilise isiku tulumaksu 54,6 miljonit eurot ehk 6,9 protsenti enam kui eelmise aasta samal perioodil.

Juriidilise isiku tulumaksu laekus oktoobris 24,8 miljonit eurot, eelarves planeeritust on täidetud 97,5 protsenti. Võrreldes eelmise aasta oktoobriga vähenes laekumine 18,6 protsenti. Kahanemine tuli erasektori väljamakstud dividendidelt tasutud tulumaksust.

Käibemaksu laekus oktoobris 144,9 miljonit eurot, mis moodustab 88,8 protsenti eelarves kavandatust. Võrreldes eelmise aasta oktoobriga laekus käibemaksu 15,6 protsenti rohkem, laekumist mõjutas oluliselt ühekordne impordi käibemaksu suurenemine. Kui esimese üheksa kuu jooksul laekus impordilt keskmiselt 18,8 miljonit eurot käibemaksu, siis oktoobris oli see summa 13,1 miljoni euro võrra suurem ehk 31,9 miljonit eurot.

Septembris jätkus deklareeritud maksustatava käibe kasvu aeglustumine. Kui aasta esimese kaheksa kuu keskmine kasv kõikidel tegevusaladel kokku oli 11,9 protsenti, siis septembris ulatus see 2,8 protsendini. Käivete kasvu aeglustumine ning tarbijate kindlustunde vähenemine oktoobris aasta madalaimale tasemele võib viidata käibemaksu laekumise kasvu pidurdumisele järgmistel kuudel.

Aktsiise laekus oktoobris 62,4 miljonit eurot, kümne kuuga on eelarvest täidetud 82,5 protsenti. Oodatust enam on laekunud kütuseaktsiisi, vähem aga tubakaaktsiisi. Võrreldes eelmise aasta oktoobriga laekus aktsiise 4,2 protsenti rohkem, kümne kuu kokkuvõttes on laekumine kasvanud 7,5 protsenti.

Alkoholiaktsiisi laekus oktoobris 14,1 miljonit eurot ning kümne kuuga on eelarvest täidetud 83,3 protsenti. Deklareeritud alkoholi kogused vähenesid võrreldes eelmise aasta septembriga nii kange alkoholi kui õlle puhul, vastavalt 3,8 ja 4,8 protsendi võrra. Aktsiisimäärade tõusu tõttu aasta alguses kujunes oktoobri laekumine võrreldes eelmise aastaga siiski 1,3 protsendi võrra kõrgemaks.

Tubakaaktsiisi laekus oktoobris 12,7 miljonit eurot ning aasta kokkuvõttes on eelarves plaanitust laekunud 77,9 protsenti. Kümne kuu kokkuvõttes on laekumine 8,2 protsendi võrra suurem kui eelmise aasta samal perioodil. Kuna aasta esimestel kuudel mõjutas deklareeritud sigarettide koguseid oluliselt aktsiisitõus, siis annavad sigarettide turu arengust parema ülevaate viimase kuue kuu andmed. Deklareeritud sigarettide kogus on nendel kuudel vähenenud 4,7 protsenti, 20-sigaretilise sigaretipaki keskmine hind on samal ajal tõusnud 7,8 protsendi võrra.

Kütuseaktsiisi laekus oktoobris 33,1 miljonit eurot, mida on 7,8 protsenti enam kui eelmise aasta sama perioodi jooksul. Kümne kuu kokkuvõttes on laekumine suurenenud 7,5 protsendi võrra. Kütuseaktsiisi laekumist mõjutab eelkõige diislikütus ja erimärgistatud kütus, mille deklareeritud kogused kokku on kümne kuuga suurenenud 7,3 protsenti. Sealjuures on diislikütuse kogused suurenenud 36 protsenti ning erimärgistatud kütuste kogused vähenenud 36,6 protsenti, mida mõjutab olulisel määral aasta alguses toimunud erimärgistatud kütuste reform. Deklareeritud bensiini kogused on samal ajal vähenenud 3,6 protsendi võrra.

Ettemaksukonto muutus vähendas oktoobris laekunud maksusummasid 32,2 miljoni euro võrra 413 miljoni euroni. Ettemaksukonto negatiivne muutus viitab, et oktoobris kasutati varasemaid ettemakseid suurema summa ulatuses kui uusi ettemakseid tehti.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700