• 22.09.11, 16:05
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Advokaat: konkurentsipiirangu seadmisel on piirangud

Tööandja peab konkurentsipiirangu seadmise töötajale väga täpselt läbi mõtlema. Mida tuleb arvesse võtta, selgitab advokaadibüroo LAWIN Lepik & Luhaäär.
Küsimus: Millised kohustused võtab tööandja endale, kui ta soovib töölepingusse sisse kirjutada töötajale kohustuse mitte osutada tööandjale konkurentsi, seda ka pärast töölepingu lõppemist 1 aasta jooksul. Konkurendiks nimetatakse kõik äriühingud, kes tegutsevad tööandjaga samas valdkonnas nii Eestis kui ka välismaal.
Vastus: Kui tööandja soovib, et töötaja järgiks peale töölepingu lõppemist konkurentsipiirangut, peab ta peale töösuhte lõppu igakuiselt kogu konkurentsipiirangu kehtivuse ajal maksma töötajale hüvitist. Hüvitis võiks moodustada teatud protsendi töötaja varasemast palgast. Konkreetne suurus sõltub eelkõige sellest, kui oluliselt konkurentsipiirang töötajal uue samaväärse töö leidmist piirab. Kui piirang kehtib lisaks Eestile ka mõnes välisriigis, peaks hüvitis olema sellevõrra suurem.
 Konkurentsipiirang võib kehtida territooriumil, millel tööandjal on reaalne majanduslik huvi. Nii Eestis kui välismaal sarnastes äriühingutes töötamise piiramine ei pruugi olla põhjendatud. Kindlasti ei saa kehtestada piirangut kogu maailmas töötamisele, vaid konkreetsete kaitset vajavate ärihuvide olemasolul väljaspool Eestit tuleks loetleda need riigid, kus konkurentsipiirang kehtib.
Loe pikemalt advokaadibüroo LAWIN Lepik & Luhaäär vandeadvokaat Triinu Hiobi artiklit "Kuidas keelata töötajal konkurendi heaks töötamine" .

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele