• 27.07.11, 14:06
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Aasta-aruannete esitamine muutub uuest aastast

Riik plaanib muuta raamatupidamise seadust - teatud juhtudel lihtsustub aasta-aruande esitamine, sest kõigi tegevjuhtkonna liikmete asemel võib aastaruande heaks kiita vaid üks juhatuse liige. Samuti tuleb muutusi taksonoomia rakendamises.
Kooskõlastusringil olev eelnõu sätestab üldise kohustuse kõigile raamatupidamiskohustuslastele järgida taksonoomiat ning taksonoomia vorme. Raamatupidamiskohustuslased, kes ettevõtte likvideerimise käigus peavad koostama aruandeid, on ainuke erand, kellele on väljatöötatud uued kohustuslikud vormid nii likvideerimise aruande, likvideerimise vahearuande kui ka lõppbilansi osas.
Pärast uute vormide kasutuselevõttu 01.01.2012, PDF-formaadis aruande üleslaadimine elektroonilisse aruandluskeskkonda ei ole võimalik. Likvideerimise aruanne ja likvideerimise vahearuanne on oma olemuselt majandusaasta aruanded, lõppbilanss seda aga ei ole. Seetõttu tuleb lisada seadusesse vastav täpsustus tagamaks, et ka lõppbilansi koostajad on kohustatud järgima nii taksonoomiat kui ka taksonoomia vorme.
Eelnõu kohaselt kehtestatakse erandid raamatupidamiskohustuslastele, kes ei pea majandusaasta aruande koostamisel lähtuma taksonoomiast ja taksonoomia vormidest.
Erand kohaldub majandusüksustele:
- kes koostavad oma majandusaasta aruannet rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite (IFRS) alusel
- kelle peamine ja püsiv tegevus on krediidiasutuste seaduse mõistes finantsteenuse pakkumine
- kes koostavad konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande.
Nimetatud raamatupidamiskohustuslased võivad esitada äriregistrile oma majandusaasta aruande PDF-formaadis. Kõigi kolme erandi puhul on üldjuhul tegemist raamatupidamiskohustuslastega, kelle majandusaasta aruanded on sisult vähem standardsed ning oma mahult suuremad kui väike või keskmise suurusega tootmis- või teenindusettevõtte majandusaasta aruanded.
Lisaks näeb eelnõu ette, et tegevjuhtkonna liige allkirjastab majandusaasta aruande viivitamata pärast selle koostamist, näidates ära majandusaasta aruande koostamise aja. Koostamise aeg on tegevjuhtkonna poolt aruande heakskiitmise aeg peale kõigi aruande koostamise protseduuride lõpetamist ning eesmärkide täitmist.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt väljatöötatud halduskoormuse mõõtmise kalkulaatori andmeil säästab see samm 572 000 eurot - Eestis tegutseb ligi 136 000 ettevõtet ja mittetulundusühingut, kus on tegevad umbes 253 000 juhatuse liiget, kelle tunnitasu on 6,44 eurot.
Loe põhjalikumalt muutustest eelnõust.
Muutused on plaanitud jõustada uuest aastast, seadust kohaldatakse aruandeperioodide kohta, mis algavad 2011. jaanuaril või hiljem.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele