• 17.04.11, 12:42
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Riigikassad otsivad siirdehindadest lisatulu

Rahvusvahelise kaubavahetuse kasv, keerukas globaalne majandusolukord ning riikide kasvavad eelarvepuudujäägid on pannud eri riikide maksuametid innukalt tegutsema rahvusvaheliste kontsernide siirdehindade teemal, näitab KPMG rahvusvaheline uuring.
KPMG teatel järeldab uuring Global Transfer Pricing Review, et riigid pööravad üha suuremat tähelepanu siirdehindade kontrollile, vältimaks kasumite teise riiki siirdamist näiteks grupisiseste finantstehingute, restruktureerimiste ja intellektuaalomandi tehinguga.
Ka Eesti maksu- ja tolliamet on viimasel ajal alustanud märkimisväärsel hulgal siirdehindade revisjone, mida oli mullu võrreldes 2008. ja 2009. aastaga kaks korda enam. Enim tähelepanu pöörab Eesti maksuamet ülepiiritehingutele, eriti juhtimisteenustele ja kulude jagamistele.
“Globaalselt on siirdhinnad ühtemoodi kuum teema nii riikidele kui ka ettevõtjatele," kommenteeris KPMG Baltics OÜ maksu- ja õigusteenuste juht Joel Zernask. „Igale uuele turule sisenemisega peab ettevõtja arvestama, et kohalik maksuamet soovib saada ettevõtte või grupi kasumist võimalikult suurt osa.
Harvad ei ole ka juhud, kus eri riikide maksuametid käsitlevad sama tehingut täiesti erinevalt. Seega on ettevõtja jaoks kulukate maksuvaidluste vältimiseks oluline olla selleks ette valmistunud, näiteks OECD juhiste põhise siirdehindade dokumentatsiooni abil.“
Soovitused ettevõtjaile siirdehindade arvestamiseks:
* Planeerimine: rakendada majanduslikult põhjendatavat siirdehinnapoliitikat ning tulevikku suunatud püsivalt säästlikku maksuplaneerimist.* Rakendamine: välja arendada efektiivsed kontrollimeetodid grupisiseste siirdehindade määratlemiseks, testimiseks ja jälgimiseks.* Dokumenteerimine: maandada keerukatest siirdehinnanõuetest tulenevad riskid pädeva, kogu gruppi ja selle äritegevust hõlmava siirdehinnadokumentatsiooniga.* Vaidluste lahendamine: kus võimalik, kasutada hinnastamise eelkokkuleppe võimalust kohaliku maksuhalduriga ning suhtlemist kõrgeimal tasandil ekspertide kaasabil.
KPMG Internationali Global Transfer Pricing Review koostatakse siirdehindade alaseid teenuseid pakkuvatest KPMG liikmesettevõtetest saadud info põhjal; kokku andsid uuringusse oma panuse 64 riiki.
Uuringuga saab tutvuda siin (Eestit puudutav osa raporti lehekülgedel 72 ja 73).
KPMG tegutseb 150 riigis ning selle liikmesettevõtetes üle maailma töötab kokku 138 000 oma ala spetsialisti. Eestis tegutseb KPMG 1992. aastast, siin töötab üle saja ning Balti riikides kokku ligi kolmsada audiitorit ning nõustajat.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele