Lemmi Kann • 22. november 2010
Jaga lugu:

Seadusandlus: tööohutusjuhend

Küsimus: Millised õiguslikud normid reguleerivad seadmete, töövahendite jm ohutusjuhendite loomist? Millisel alusel ja sagedusega neid tuleb uuendada?

Vastus: Töohutusjuhendite loomise kõige üldisemaks õiguslikuks aluseks on töötervishoiu ja tööohutuse seadus, sh § 12.1 ja § 13. Ohutusmärkide kasutamist reguleerib ka TTOS § 4 lg 4 ja selle alusel kehtestatud sotsiaalministri määrus. Samuti on spetsiifilistel aladel kehtestatud täiendavad erinõuded, nt tööohutuse plaan ehituses (Vabariigi Valitsuse 8.12.1999 määrus nr 377).

Tööohutusjuhendite koostamise vajadus on seotud põhimõttega, et tööandja peab tagama ohutud töötingimused ning kasutama riskide maandamiseks muuhulgas töökorralduslikke abinõusid. Samuti on tööandja kohustus töötajaid tööohutuse- ja töötervishoiualaselt juhendada.Töökeskkonna riskid tuvastatakse riskianalüüsiga, mille korraldamise nõue tuleneb töötervishoiu- ja tööohutuse seadusest. Tööandja peab riskianalüüsi põhjal koostama kirjaliku tegevuskava terviseriski vältimiseks või vähendamiseks.Kuna riskianalüüsiga tuvastatakse töös esinevad riskid, siis on see ka sisuliseks aluseks tööandja koostatavatele juhenditele - tööandja peaks juhendite koostamisel arvestama tuvastatud riske ja andma töötajatele juhised nende vältimiseks või vähendamiseks.Uus riskianalüüs tuleb läbi viia ning seega võib tekkida vajadus ka uuteks juhenditeks, kui töötingimused on muutunud, töövahendeid või tehnoloogiat on vahetatud või uuendatud, ilmnenud on uued andmed ohuteguri mõju kohta inimese tervisele, riskitase on muutunud või töötervishoiuarst on tuvastanud töötaja tööga seotud haigestumise.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN.

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt