Töötervise edendamine tähendab nii tööandjate kui töötajate jõupingutusi inimeste tervise ja heaolu parandamiseks töökohal. Elulustiil on küll igaühe isiklik asi ja töökohal tervist edendavas tegevuses osalemine vabatahtlik, kuid on eelkõige igaühe enda huvides.
Saksa filosoof Schopenhauer on öelnud, et tervis ei ole küll kõik, kuid ilma terviseta on kõik muu mõttetu.
Schopenhauer ei ole ainus, kes on tervise olemuslikku väärtust mõistnud. Neli viiest Euroopa elanikust ütleb, et hea tervis on nende elukvaliteedi jaoks määrava tähtsusega. Kroonilised haigused avaldavad elukvaliteedile tohutut mõju. Mitutkroonilist haigust – näiteks südamehaigusi, II tüüpi suhkurtõbe ja vähki – saab suuresti ennetada tervisliku elustiiliga. Vajalike muudatuste hulka kuuluvad toitumise parandamine, füüsilise vormi tõstmine ning suitsetamisest loobumine
Inimest võib õhutada oma tervisekäitumist muutma, ent ei saa selleks sundida, välja arvatud juhul, kui kujutatakse teistele ohtu, märgitakse Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri teabelehes.
Töötervise edendamine nõuab aktiivset pühendumist mõlemalt poolelt: nii tööandjatelt, kes tagavad tervist väärtustava organisatsiooni ning töökeskkonna, kui ka töötajatelt, kes töötervise edendamise programmis aktiivselt osalevad.
Mida saaksite oma tervise parandamiseks teha?Tervislik toitumine võib olla imelihtne.
Miks mitte õhutada oma tööandjat täiustama (või algatama) tervise edendamise meetmeid, jagades üheskoos tema ja oma esindajatega enda mõtteid?Pidage meeles, et algatused ei pea pärinema üksnes tööandjalt, vaid igaüks saab oma tervist ja heaolu ise parandada.Allpool on toodud mõned näited.Töökohas pakutav toit
¦ sööge mitmekesist toitu ning piisavalt puu- ja köögivilju;
¦ tarbige toitu mõõdukates kogustes ning pidage meeles, et mõistlikum on vähem tervislike toiduainete koguseid vähendada kui püüda need menüüst täielikult välja jätta;¦ sööge korrapäraselt;¦ alustage tervisliku toitumisega kohe praegu ning tehke muudatusi järkjärguliselt.Stress töökohal
Stressi maandamiseks on hulk viise. Esimene samm on välja selgitada tegurid, mis teis stressi tekitavad. Seejärel saab neid lahendama asuda, näiteks järgmiselt:¦ pingeolukordade, näiteks liikluses hommikuste tipptundide vältimine – selle asemel võib kasutada hoopis ühistransporti;¦ õppige ütlema „ei”, kui leiate, et te ei suuda ülesannet täita;¦ lülitage oma töögraafikusse lõõgastumispausid;¦ rääkige olukorrast oma ülemusega;¦ tundke stressi sümptomeid, nagu uneprobleemid või keskendumisraskused.Pange tähele oma keha signaale;
¦ kui sümptomid püsivad, rääkige oma perearstiga.Olge aktiivne!
Täiskasvanud vajavad enamikul nädalapäevadel vähemalt pooletunnist mõõdukat kehalist tegevust. See tõstab füüsilist ja vaimset heaolu ning aitab vältida kaalutõusu. Kehaline aktiivsus on oluline ka vähi-, südamehaiguste ja depressiooniriski vähendamiseks .Mõni lihtne idee kehalise aktiivsuse suurendamiseks:¦ kasutage võimaluse korral alati treppi – enne lifti kasutamist võiksite proovida vähemalt ühe korrusevahe kõndida;¦ bussi või auto kasutamise asemel läbige lühikesi vahemaid jalgsi – lähima bussipeatuse kasutamise asemel kaaluge võimalust järgmiseni jalutada;¦ kaaluge võimalust sõita tööle jalgrattaga;
¦ kui töötate kontoris, asetage printer oma lauast veidi kaugemale. See suurendab päevas jalgsi läbitud vahemaad;
¦ kasutage töökoha pakutavaid sportimis- või muu kehalise tegevuse võimalusi.Kehalise aktiivsuse suurendamiseks on tuhandeid muid võimalusi, näiteks võite teha harjutusi kas omaette või spordiklubis.
Näiteid tervise edendamise meetmetest
1. Töö- ja eraelu tasakaal:
– sotsiaalse toetuse, näiteks lapsehoiuvõimaluste pakkumine.2. Vaimse tervise parandamine ja selle eest hoolt kandmine:
– osalev juhtimisviis, mille rakendamisel võetakse arvesse töötajate seisukohti ja arvamusi;– stressi maandamise koolituste, lõõgastumistehnikate ja konfidentsiaalse psühholoogilise nõustamise pakkumine.3. Tervise eest hoolitsemine:
– korrapärased tervisekontrollid vererõhu, kolesterooli ja veresuhkru taseme jälgimiseks.4. Füüsiline aktiivsus:
– abi töövälise füüsilise tegevuse kulude, näiteks spordi- või vabaajakeskuste liikmemaksude tasumisel;– organisatsioonis spordiürituste korraldamine;– lifti asemel trepi kasutamise õhutamine.5. Tervisliku elustiili edendamine:
– konfidentsiaalse toetuse ja teabe pakkumine seoses alkoholi ja uimastitega;– tervislikku toitumist käsitleva teabe jagamine ning võimaluste loomine nõuannete praktikas rakendamiseks (nt sööklas tervisliku toidu pakkumine ja söömisekspiisava aja tagamine).
Fakte suitsetamise kohta
Tubakas on peamine välditavate surmajuhtumite põhjus maailmas. Tubakas põhjustab iga teise pikaajalise suitsetaja surma, millest pooled keskeas. Euroopa Liidus sureb igal aastal suitsetamise tagajärjel üle 650 000 inimese (6).On palju muid põhjusi, miks suitsetamisest loobuda:¦ tunnete, et olete paremas vormis, sest hingamine muutub korrapärasemaks ja loomulikumaks;¦ pärast suitsetamisest loobumisega kaasneva erutuse, stressi ja ärrituvuse kadumist taastub teie meelerahu ja elurõõm;¦ säästate raha;¦ teie nahk, juuksed, hambad ja sõrmed näevad välja tervemad ning teie hingeõhk on värskem;¦ suitsetamiskeelu laienedes sobitute taas ühiskonda.Praktilisemal tasandil tähendab see ka seda, et kiusatusele taas suitsetama hakata on üha kergem vastu panna.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!