Autor: Lemmi Kann • 29. juuli 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Miks investeerida töötervise edendamisse?

Organisatsiooni edu võtmeks on toetavas keskkonnas töötavadterved töötajad. Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri uuringud näitavad, et tänu töölt puudumisega seotud kuludevähenemisele toob iga töötervise edendamisse investeeritudeuro tagasi 2,50–4,80 eurot.

Töötervise edendamine parandab töötajate enesetunnet ja tervist ning selle tulemuste hulka kuuluvad näiteks:

¦ töölt puudumise vähenemine;¦ motivatsioonitõus;¦ suurem tootlikkus;¦ lihtsam töölevõtmine;¦ väiksem personalivoolavus;¦ positiivne ja hooliv maine.

Kuidas töötervist edendada?¦ Hinnake vajadusi. Töötervise edendamise programmi tõhusust aitab suurendada töötajate vajaduste ja ootuste hindamine.

Neli sammu tervisliku organisatsiooni suunas

Üks olulisemaid elemente töötervise eduka edendamise tagamisel on pöörata sellele küsimusele pidevat ja igakülgset tähelepanu. Töötervise edendamise programmi ja juhtimistavade vahelise vastuolu vältimiseks on seega äärmiselt tähtis juhtkonna pühendumus. Samuti on ülioluline kaasata võimalikult suurelmääral töötajaid ning innustada maksimaalset osalust kõikides töötervise edendamise programmi rakendamise etappides.Peale selle võetakse enamikus põhjalikult läbikaalutud töötervise edendamise programmides arvesse nii organisatsiooni kui ka töötajate vajadusi. Nii ei olegi töötervise edendamiseks olemas konkreetset standardmudelit.Selle asemel peab iga organisatsioon kohandama oma tingimustele järgmised neli põhimõtet:1. Ettevalmistumine

¦ Moodustage töörühm, kes vastutab töötervise edendamise kavandamise ja rakendamise eest. Eelistatavalt peaksid sinna kuuluma järgmiste rühmade esindajad:– kõrgem juhtkond;– personalikomitee;– personaliosakond; ning– tööohutuse ja töötervishoiu talitus ja komitee.¦ Teavitage kõiki töötervise edendamise programmist, kasutades eri teabekanaleid, näiteks plakateid, teadetetahvleid, sisevõrku ja koosolekuid.¦ Veenduge, et on täidetud kõik õigusaktides kehtestatud töötervishoiu- ja tööohutusnõuded. Töötervise edendamine on tõhus vaid siis, kui tööga seotud ohte edukalt ohjatakse.2. Kavandamine

Selleks on muu hulgas järgmised võimalused:– töörühmad;– veebiküsitlused;– hindamise ühitamine juba toimivate sarnaste meetmetega(nt tervist ja heaolu käsitlevate küsimuste lisamine riskihinnangutesse);– kättesaadavate andmete läbivaatamine: ettevõtte statistilised andmed, näiteks tööjõu demograafilised andmed, töölt puudumise ja personalivoolavuse määrad ning muud tööter vishoiu järelevalvest või vabatahtlikest tervisekontrollidest saadud terviseandmed võivad osutada valdkondadele, kus oleks vaja midagi ette võtta.¦ Määrake kindlaks prioriteedid. Kehtestage töötervise edendamise programmi konkreetsed eesmärgid ja prioriteedid.Need eesmärgid võivad hõlmata järgmist:– töö- ja eraelu tasakaalu parandamine;– luu- ja lihaskonna vaevuste esinemissageduse vähenemine;– üldise tervisliku elustiili edendamine.¦ Siduge programm riskiennetusmeetmetega. Võimaluse korral peaks töötervise edendamise kavandamine ja sekkumistegevus olema seotud riskiennetusmeetmetega.¦ Lõimige töötervise edendamise programmi juba kasutusel olevad edukad tervishoiumeetmed, näiteks jooksuklubid.¦ Mitme eraldiseisva sekkumismeetme asemel rakendage pigem üks kooskõlastatud programm.¦ Kaasake vajaduse korral vahendusorganisatsioone ning võtke vastu kõik pakkumised, materjalid või algatused.Need võivad hõlmata:– kohustusliku õnnetusjuhtumikindlustusega tegelevaid ettevõtteid, kes pakuvad töötervise edendamise programme rakendavatele organisatsioonidele näiteks väiksemaid kindlustusmakseid;– tervisekindlustuskavasid, mis pakuvad liikmetele spordiklubi või -kursusega liitumise korral maksete tagastamist;– kindlustuskatte kasutamist töötajate tubakasõltuvuse raviks.¦ Andke võimalus kõikidele töötajatele. Vältige ebavõrdsust, mis võib tekkida näiteks siis, kui ei võeta arvesse kõikide töötajate graafikuid. Samuti tuleks kaaluda, kuidas suhelda nende töötajatega, kel puudub e-posti konto.¦ Enne protsessi alustamist mõelge tulemuste hindamisele.Edukuse või läbikukkumise märkide jälgimine aitab programmihinnata ning vajaduse korral täiustada.3. Elluviimine

¦ Tagage kõrgema, keskmise ja madalama astme juhtkonnaaktiivne ning nähtav toetus. See on üks olulisemaid tegureidtöökohal tervisliku keskkonna loomisel.

¦ Kaasake võimalikult suurel määral töötajaid. Mida paremini töötervise edendamise programm töötajate vajadustega kokku langeb, seda vähem tuleb teil seda reklaamida. Tervist väärtustava kultuuri saavutamisel võib olla kasu just teie¦ Analüüsige töötervise edendamise programmi mõju:

organisatsiooni jaoks kohandatud stiimulitest.Need võivad hõlmata järgmist:– rahalised soodustused ja annetused organisatsioonivälisesotsiaalse tegevuse või sporditegemise kulude katteks;– vaba aja andmine osalemise eest;– võistlused ja auhinnad töötervise edendamise programmides osalemise esiletõstmiseks ning nendes osalemise eest premeerimiseks.¦ Kohandage materjalid sihtrühmale sobivaks. Keerukus, üksikasjalikkus ja keelekasutus tuleks kohandada kasutajaga.Paluge tagasisidet.4. Hindamine ja pidev rakendamine

– töötajate rahulolule, näiteks küsitluse korraldamisega;– asjakohastele majandusteguritele, nagu personalivoolavus, tootlikkus ning töölt puudumise määrad.¦ Hinnake töötervise edendamise programmi rahalist kasu.¦ Levitage hindamise tulemusi – teavitage inimesi saavutatud edust ning tulevikuks kavandatud muudatustest.¦ Jätkake kavandamist ja täiustamist – edukas tervise edendamine töökohal on pidev protsess.¦ Tulevikuplaane tehes mõtestage lahti hindamise üksikasjalikudtulemused.

Näiteid töötervise edendamise meetmetest:

Töökorraldusega seotud meetmed:¦ spordikursustel ja -üritustel osalemise võimaluse pakkumine

¦ paindliku tööaja ja töökoha pakkumine;¦ töötajatele võimaluse andmine oma töökorralduse ja töökeskkonnaparandamises osalemiseks;¦ töötajatele elukestva õppe võimaldamine.Töökeskkonnaga seotud meetmed:

¦ ühiskasutuses ruumide olemasolu;¦ täielik suitsetamiskeeld;¦ toetava psühhosotsiaalse töökeskkonna tagamine.Üksikisikutele suunatud meetmed:

ning rahastamine;¦ tervisliku toitumise soodustamine;¦ suitsetamisest loobumise programmide pakkumine; ja¦ vaimse heaolu toetamine näiteks asutusevälise anonüümse psühhosotsiaalse abi, nõustamise ja stressivastase koolituse pakkumise kaudu.

Pane tähele:

– töötervise edendamise programmi ei ole mõtet rakendada, kui samal ajal ei tagata ohutut ja tervislikku töökeskkonda.Tervise edendamine töökohal põhineb tervist väärtustavalkultuuril, mis ennekõike nõuab korralikku riskiohjamist;– töötervise edendamine on midagi enamat kui õigusaktides kehtestatud nõuete täitmine. See põhineb mõlema poole vabatahtlikul tegutsemisel;– töötervise edendamine on edukas üksnes siis, kui see on püsivalt integreeritud organisatsiooni kõikidesse protsessidesse.

Allikas: Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri teabeleht

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700