Rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna juhi Andrus Sääliku sõnul osutus Tallinna müügimaksu kehtestamise esialgne mõju hindadele oodatust tagasihoidlikumaks. "Tõenäoliselt korrigeeritakse hindu müügimaksu lisandumise tõttu ajalise nihkega."
Statistikaameti andmetel tõusid 2010. aasta juunis hinnad maiga võrreldes 0,4 protsenti ning eelmise aasta juuniga võrreldes 3,5 protsenti. Ministeeriumi hinnangul jäi selle aasta hinnatõusu tipp juunikuusse ning edaspidi on oodata inflatsiooni pidurdumist. Euroalal pidurdus inflatsioon esialgsel hinnangul aastases võrdluses 1,4 protsendini.
Juunis põhjustas inflatsiooni kiirenemise mobiilside hüppeline 16 protsendiline kallinemine. Osalt oli selle taga sooduskampaaniate lõppemine. Ilma mobiilside kallinemiseta oli kuuline tarbijahindade muutus pea olematu.
Eesti Kaupmeeste Liidu andmeil aga tingis hinnatõusu sisseostuhindade kasv ja maksumuudatused.
"Juba pikemat aega on selge, et kui sisseostetavate kaupade hinnad on lähtuvalt nende tootmiseks kuluvate ressursside nagu energia ja tooraine kallinemise tõttu tõusnud, siis ei saa ka kaupade lõplik jaehind sellele reageerimata jätta," ütles Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika Meirlai.
Täna statistikaameti avaldatud juunikuu tarbijahinnaindeksi andmetel kasvasid kaupade hinnad aastases võrdluses 3,7%. Elekter, soojusenergia ja küte samal ajal 12,2%, mootorikütus 18,8% ning side 8,6%.
Merilai sõnul hakkas juunis kehtima ka müügimaks, mille lõplikku mõju saab hinnata alles sügisel, sest kõik kaupmehed ei läinud kohe hinnatõusu teed. "Samuti on nüüd see juunikuu viimane, mille võrdlusbaas möödunud aastaga sisaldab käibemaksumuudatuse mõju 18%-lt 20%le," lisas Merilai.
Juulist võib Rahandusministeeriumi väitel oodata inflatsiooni pidurdumist aastataguse käibemaksumäära ja mootorikütuse aktsiisi tõstmise mõju väljalangemise tõttu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Raamatupidamise Toimkonna hinnangul ei suurenda müügimaksu kogumine tarbijalt ettevõtte kasu ega omakapitali.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.