16. aprill 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

KUIDAS osta edukalt aktsiaid?

Ettevõtete aktsiatesse investeerimist börsil võib võtta kui võimalust, kuid peab arvestama, et sellega kaasneb risk.

LHV maaklerteenuste juhi Alo Vallikivi sõnul on peamine viga, mida aktsiate soetamisel tehakse, tavapärase loogika hülgamine - kõik munad pannakse ühte korvi.

Kogu raha suunamine ühte aktsiasse on viga, sest investeerimisportfell peab riski hajutamiseks koosnema mitmest erinevast instrumendist.

Eesti ettevõtete aktsiatesse investeerimise kasuks räägib lähedus. Uudiseid ettevõtte kohta saab kiiresti, firma käekäik on hästi tajutav.

Väärtpaberil väiksem risk

Välisfirmade kasuks räägib aga tõsiasi, et neid on lihtsalt rohkem. Seega on ka valik suurem. Samas on Eesti ettevõtete aktsiad noteeritud kroonides, mis tähendab, et ära jääb valuuta konverteerimise kulu.

Aktsiatest väiksema riskiga väärtpaberid on Vallikivi sõnul fondid, mis investeerivad erinevatesse aktsiatesse ja ka erinevatesse regioonidesse. Fondidest veel väiksema riskiga on võlakirjad. "Riski saab vähendada ka sellega, kui osta võlakirjafonde, mis investeerivad mitmesuguste ettevõtete või riikide võlakirjadesse," märkis ta.

Peab arvestama, et koos riskiga väheneb ka tootlus.

Aktsiaga saab motiveerida

Oma raha on ettevõtete aktsiatesse võimalik paigutada ka börsiväliselt: tuleb vaid leida vastaspool ja kokku leppida hinnas.

Üks selline võimalus on aktsiate müük ettevõtte töötajatele. See on paljudel juhtudel motivatsioonipaketi osa. Ettevõtte omanikel on hea võimalus töötajate motivatsiooni suurendamiseks anda neile osalus ettevõttes. See oleks preemia, mis võimaldab töötajatel aktsiaid märkida ehk lülituda optsiooniprogrammi.

Töötaja jaoks on aktsiate omamine samuti kasulik, sest kiire arengu korral võib ettevõttes soetatud osalus aastate pärast väärt olla palju raha. Teiselt poolt hoiab aktsiaosalus töötajat firmast lahkumast ning konkureeriva ettevõtte asutamisest.

Kommentaarid

Alo Vallikivi, LHV maaklerteenuste juht

Firma börsilemineku peamiseks põhjuseks on lisakapitali kaasamine. Hea näide on Eesti Energia, kes vajab lähiajal investeeringuteks palju raha.

Teiseks põhjuseks on omanike soov oma osalus hea hinna eest maha müüa ja börs annab selleks sobiva võimaluse.

Kolmandaks põhjuseks on avaliku firmaga kaasnev pidev tähelepanu, mis aitab kaasa toodete müügile ja turustamisele.

Ettevõtte aktsiatesse investeerimise alustamisel tuleks eelnevalt läbi teha põhjalik eneseanalüüs ja leida vastused järgmistele küsimustele.

Kui palju ma soovin oma raha investeerida? Kui pikaks ajaks investeerin - 1,5 või 10 aastat? Mis eesmärgil ma investeerin - lapsele koolirahaks, pensioni kindlustamiseks, säästude säilitamiseks, raha jääb üle?

Milline on minu riskitaluvus ehk kui suur alginvesteeringu kaotus tekitab kehva une, kas -5%, -10% või -50%?

Kui suur on minu huvi väärtpaberiturgude vastu ehk kas vaatan oma konto seisu iga päev, korra kuus või korra aastas? Millist tootlust loodan saada, kas 5%, 10% või 20% aastas?

Samuti tuleks veidi tutvuda investeerimisalase kirjandusega ning kindlasti käia investeerimisnõustaja jutul. Pärast analüüsi peaks pilt selgem olema, kas otsustada fondide, aktsiate või lausa tuletisinstrumentide kasuks.

Koit Jostov, Põlva Haigla juhatuse liige

Olen viimasel ajal ostnud Tallinki ja Hans H. Luige firma aktsiaid, mis kõik on kahjuks põhja langenud.

Kunagi ostsin Hansapanga ja Norma ning Eesti Telekomi ja Harju Elektri aktsiaid. Need, ma arvan, olid omal ajal üsna head.

Olen nendega tegelenud käe harjutamise, mitte teenimise mõttes. Kuigi ma vahepeal mõtlesin, et see on hea pensioni kolmas sammas, siis nüüdseks on need aktsiad kõik sundmüügiga tagasi müüdud.

Enne ostmist olen sõpradega nõu pidanud, aga pankade juures investeerimisspetsialistidega rääkimas ma rohkem kui ühe korra käinud pole. Tookord ostsin Ida-Euroopa aktsiaid, millega ei läinud õnneks. Aktsiate tagasimüük tehti kõige suurema masu ajal.

Mina leian, et aktsiate omamine on rohkem risk. Teenimise võimalus kipub väike olema.

Mina lähtusin ostmisel ka sellest, et müün aktsiad maha 20 aasta pärast, kui pensionil olen.

Oma praeguste aktsiate seisu vaatan umbes kaks korda aastas. Tean, kui palju mul neid on, kuid uute aktsiate ostmise mõtet praegu pole.

Kui mul oleks rohkem vaba raha, siis ilmselt otsiks ja näeks vaeva ning ostaks väljamaa aktsiaid - kuigivõrd Ida-Euroopa ja Aasia poolt.

Eesti ettevõtete aktsiatega tõenäoliselt ikka rikkaks ei saa.

Samm-sammult: Aktsiainvesteeringute tegemine

    * 1. Vali teenusepakkuja

Kui on teada, millise firma aktsiaid osta soovite, siis kõigepealt tuleks välja valida teenusepakkuja, kelle kaudu aktsiaid osta, ning uurida, millised on ostu-müügi teenustasud ja haldustasud ning kui hea on klienditugi.

    * 2. Vali börs

Teise sammuna tuleks selgeks teha, millisel börsil aktsiaga kaubelda saab ning millised on börsi lihtsamad reeglid: mis valuutas ja mis ajal aktsiaga kaubelda saab, mis on konkreetse börsi teenustasud ja kui aktiivselt aktsiaga kaubeldakse.

    * 3. Ajasta ostuhetk

Ostuhetke valik on seda kriitilisema tähtsusega, mida lühem on positsiooni hoidmise tähtaeg. Enne ostu tasub uurida, kuidas ettevõttel läinud on, ega pole karta mõnda negatiivset sündmust (käimasolev kohtuprotsess, valitsuse piiravad meetmed).

    * 4. Jälgi hinda ja kehtivusaega

Ostu sisestamisel tuleb tähelepanu pöörata, kas see sooritakse turuhinnaga ning milline on ostuorderi kehtivusaeg.

    * 5. Määra hilisem tegevuskava

Pärast ostu tasuks paika panna hilisem tegevuskava: kui aktsia peaks liikuma negatiivse stsenaariumi järgi, siis millise kahjumiga positsioonist väljuda, millal võtta kasumit, milliseid riske vältida?

Allikas: Alo Vallikivi, LHV

Pane tähele

Kui palju raha investeerida? 

    * Üks üsna lihtne üldistus on, et sajast tuleb lahutada oma vanus ja nii saabki investeerimisportfelli aktsiaosaluse sobiva suuruse.    * 30aastane inimene võiks investeerida selle loogika järgi 70% oma likviidsetest varadest aktsiatesse, 50aastane aga vaid 50%.    * Ülejäänud summa tuleks hoida kindlasti väiksema riski ja ka väiksema tootlusega instrumentides. Eesti puhul tuleks siis kõne alla tähtajaline hoius.    * Ajalooliselt on aktsiainvesteering andnud keskmiselt 12% tootlust aastas, mis võrreldes võlakirjade ja hoiuseintressidega on väga hea saavutus.    * Samas tuleb paraku ette ka 20% või suurema langusega aastaid.

Allikas: Alo Vallikivi, LHV

Mis on mis

    * Aktsia Aktsia (ingl k stock) on väärtpaber, mis näitab selle omaniku õigust osale ettevõtte varast ja kasumist. Inimest või ettevõtet, kes omab mingi ettevõtte aktsiaid, nimetatakse aktsionäriks.

Tasub teada

    * Parim on aktsiahindu jälgida internetis Aktsiahindade liikumisel on kõige parem abivahend internet - hinnad on enamasti toodud reaalajas ja samuti leiab sealt värskeid uudiseid. Analüüsimiseks sobivad ajalehed, ajakirjad ning ka konkreetsed aktsiaanalüüsid, mida pakuvad pangad ja investeerimisfirmad. Arvestama peab, et analüüsid on tihti tasulised.

 

Autor: Lemmi Kann, Triin Tabur

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700