• 11.02.10, 13:28
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Vastlakuu Raamatupidamise Praktik kohe Sinu laual!

Seekordne Raamatupidamise Praktik võtab vaatluse alla raamatupidamise erisused kaubandusettevõtetes ja mittetulundusühingutes.
Raamatupidamise erisustest kaubandusettevõtetes kirjutab AS Deloitte Audit Eesti projektijuht Madis Türi, kes nendib, raamatupidamine võib sellel ala vägagi keeruline olla, paljuski sõltub see konkreetsest valdkonnast.
Mittetulundusühingu raamatupidamise eripärasid lahkab Assets RMP finantsjuht Ave Sepik. Lähima vaatluse all on, kuidas arvestada ja kajastada ühingu liikmetelt saadud tasusid, saadud ja jagatavaid annetusi või toetusi ning teenuste ja maksete vahendamist.
AS Deloitte Audit Eesti projektijuht Janika Toots kirjutab eraldistest ja nende kajastamisest bilansis.
Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna annab teada, et FIEdele annab vabamad käed abieluvaraleping - juulis kehtima hakkava perekonnaseaduse järgi muutub aga põhimõtteliselt varaline vastutus, mis tekib ühe abikaasa ettevõtlusest. Abieluvaralepinguga võib ette näha, et iseseisva majandustegevuse tehingute puhul ei ole vaja abikaasa nõusolekut.
Teiseks teemaks, millest Olavi Kärsna kirjutab, on raamatupidaja kriminaalvastutus. Raamatupidaja on alati rahade liikumise ja sellest riigile teadaandmisega seotud. Kui äriühing on seaduste vastu patustanud, on ka raamatupidaja enamasti sellesse mingi panuse andnud. Samal ajal vastutab tema töö eest juhatus ja raamatupidaja kipub üldjuhul jääma karistuseta.
Kuidas arvestada keskmist töötasu tööpäevatasu maksmisel, selgitab advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN vandeadvokaat Liina Naaber-Kivisoo. See on vajalik, kui on vaja arvutada näiteks tasu maksmisel perioodi eest, kui töötaja on koolitusel, töö mitteandmise korral või töölepingu ülesütlemise hüvitise maksmise korral.
Luubi alla võetakse palju kõneainet ja maksuvaidlusi tekitanud lähetuskulude maksustamine. Seda teevad KPMG Baltics AS maksunõustajad Erle Laasberg ja Liina Mauring.
Advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous partner Toomas Vaher tuletab meelde: jurist on see, kes aitab maksuarvestusel silma peal hoida. Kohtuvaidluse korral on igati mõistlik kaasata advokaat, sest tuleb analüüsida, kas kohtulahend toob kaasa vajaduse aruandlust muuta. Näiteks ei selgu Eesti seadustest otsesõnu, kas ja millistel juhtudel tuleb kohtuotsuste alusel väljamõistetavatele summadele lisada käibemaks.
Palga maksukoorumuse hindamisest kijrutab rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Toomas Rei.
Raamatupidamise algkursuse 6. osa räägib seekord materiaalse põhivara arvestuspõhomõtetest.
Kuu persooniks on Äripäeva peadirektori asetäitja Toomas Truuverk, kes on veendunud, et karjäär eeldab täit pühendumist, aga seejuures tuleb kindlasti vältida läbipõlemist.
Et seda ohtu vähendada, soovitab Raamatupidamise Praktiku ja raamatupidaja.ee toimetus tähistada vanarahva kombe kohaselt vastlapäeva ja lubada endale üks mõnus päev kelgumäel koos hernesupi, vastlakuklite, pere ja sõpradega.
Pikka liugu ja lahket meelt!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele