Notarite vahendusel esitab tänavu majandusaasta aruande maksimaalselt 10 000-20 000 ühingut, prognoosis Notarite koja jurist Kaitti Persidski.
Seda, kui suure hulga majandusaasta aruannete esitamiseks notari poole pöördutakse, on raske hinnata, rääkis Persidski, sest aruandeid saab esitada ka notari abita. Kui ühingu esindajal või aruande esitajal puudub ID-kaart või ta soovib mõnel muul põhjusel kasutada notari teenust, saab ta tänavu, mida loetakse n-ö üleminekuperioodiks, pöörduda aruande esitamiseks notari poole.
"Prognoosime, et teenuse kasutajate hulk on tõenäoliselt maksimaalselt 10 000–20 000. Eestis töötab 100 notarit ning notari kohta maksimaalselt 100-200 majandusaasta aruande edastamine ei ole probleemiks," sõnas Persidski. "Küll aga ei soovita aruande edastamist jätta juunikuu viimastele päevadele."
"Majandusaasta aruande edastamisel teenuse kuritarvitamise kasvu ei ole oodata, kuna sisuliselt jätkub aruannete esitamine sarnaselt senisele korrale, toimudes vaid elektroonilise aruandluskeskkonna kaudu," kommenteeris Persidski märkides, et notar fikseerib isiku, kes majandusaasta aruande toob. "Majandusaasta aruandes sisalduvate andmete õigsuse eest vastutab ühingu juhatus," sõnas jurist.
Tänasel e-aruande esitamise koolitusel räägiti ettevõtjatele, et süsteem ei lase äriregistrile esitada arvutuslikult vigast või näiteks auditeerimata aruannet, kui auditeerimine on ettevõttele kohustuslik.
Notarid ootavad hetkel veebis asuva aruandluskeskkonna valmimist, mille kaudu nad aruandeid esitada saaksid. Notar võtab aruande vahendamise eest 400 krooni, millele lisandub käibemaks.
Autor: Lemmi Kann, Anne Oja
Seotud lood
Kuna elektrooniline aruandlussüsteem käivitus alles hiljuti, tekitab see kasutajais segadust, mida süvendab jätkuv e-süsteemi arendus, rääkis Äripäevale PricewaterhouseCoopersi juhtivaudiitor Madis Jääger.
E-aruandluse süsteem on majandusaasta aruande esitamiseks valmis, kinnitas justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aavik.
Registrite ja Infosüsteemide Keskus teatab oma veebilehel, et aasta esimese kuu jooksul on esitatud juba mitusada aruannet, mis näitab, et majandusaasta aruannete esitamise portaal on kasutajate poolt hästi vastu võetud.
Justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aaviku sõnul pole probleemi, kui inimesed esimesel aastal elektroonilist aruandlussüsteemi võõrastavad.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
1
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
2
Vaata ka rahapesu andmebüroo analüüsi Eesti firmade kohta
Viimased uudised
Raamatupidamisbürood peavad tuvastama kliendi tegeliku kasusaaja ja kontrollima andmeid.
Mängu viimane päev on 20.10
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele