Keskmine palk kasvas elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamise tegevusalal 2,7 protsenti, teatas rahandusministeerium.
Spetsialistide palka võimaldasid tõsta esimese poolaasta head majandustulemused ning hõive langus ja püsivkulude kärpimine.
Statistikaameti andmetel ulatus keskmine brutokuupalk 2009. aasta kolmandas kvartalis 11 770 kroonini, mis on 5,9 protsenti vähem kui möödunud aastal samal ajal.
Reaalpalk, ehk palk, millest tarbijahindade muutus on maha arvatud, vähenes 4,9 protsenti. Keskmine brutotunnipalk vähenes teises kvartalis 5,8 protsenti.
Majanduslanguse taustal jätkus aasta esimesest kvartalist alguse saanud palgalangus ka kolmandas kvartalis. Palgakulude vähendamiseks on ettevõtjad alandanud nii töötajate arvu, töökoormust kui ka tulemustasusid ning jätkunud on üldine palgatasemete langus. Edasistes arengutes on oodata keskmise palga languse aeglustumist.
Keskmise palga langus on jätkuvalt püsinud mõõdukana, mistõttu võib arvata, et ettevõtete kulude optimeerimine on toimunud eelkõige läbi töötajate arvu ning töökoormuse vähendamise. Kolmandas kvartalis suurenes osalise tööajaga töötajate arv rohkem kui kolmandiku võrreldes eelneva aasta sama perioodiga. Keskmise palga langus oli mõnevõrra väiksem rahandusministeeriumi suvises prognoosis oodatust. Tegevusaladest vähenes keskmine palk kõige enam ehituse (13,8 protsenti), põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi (13,6 protsenti), muude teenindavate tegevuste (13,1 protsenti), mäetööstuse (10,6 protsenti) ning avaliku halduse ja riigikaitse (10,3 protsenti) tegevusaladel. Ehituse, põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi ning mäetööstuse tegevusalade keskmisest suurem palgalangus on tingitud töömahtude langusest, mis tulenes siseturu nõrgast nõudlusest.
Teeninduse valdkonnas tulenes palgatasemete alanemine siseturu nõrkusest tiheneva konkurentsi ning hinnalanguse kiirenemise tingimustes. Avaliku sektori puhul kiirenes aastane langustempo eelmise kvartaliga võrreldes kahekordseks, mis on tingitud ulatuslikust tegevuskulude kärpimisest.
Keskmine tööjõukulu tunnis kasvas kolmandas kvartalis võrreldes eelneva aasta sama perioodiga kõige enam veevarustuse, kanalisatsiooni, jäätme- ja saastekäitluse tegevusalal (2,6 protsenti), info ja side (2,6 protsenti), elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamise (2,1 protsenti) ning kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse (2,1 protsenti) tegevusaladel.Keskmine tööjõukulu kasv tunnis saavutati tegevuse efektiivsemaks muutmise tulemusena.
Seotud lood
Soome ettevõtjad on samamoodi hädas nagu Eesti ettevõtjad - ei ole neil tellimusi ega töötajatele tööd pakkuda, kuid palga vähendamise võimalus on väga väike, märkis Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing.
Keskmine brutokuupalk oli 2009. aasta III kvartalis 11 770 krooni ja brutotunnipalk 71,76 krooni, teatas statistikaamet.
Maksu- ja tolliameti andmeil oli 2009. aasta III kvartali keskmine brutoväljamakse 10 350 krooni kuus, II kvartalis oli see 11899 krooni kuus.
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Viimased uudised
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
Siit leiad ka artikli “Kes on seotud isikud ja kuidas nende tehinguid aastaaruandes õigesti kajastada”
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele