5. november 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aktsiaoptsioonide maksukoormus tõuseb

Rahandusministeeriumi poolt väljatöötatud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu kohaselt muutuks alates 2010. aastast töötajate motivatsiooniprogrammide raames töötajatele antud aktsiate või aktsiaoptsioonide maksustamise hetk ja ka maksusumma tõuseks oluliselt.

Tulumaksuseaduse § 48 kohaselt käsitletakse erisoodustusena tööandja poolt oma töötajatele tasuta või turuhinnast madalama hinnaga üleantud väärtpabereid ja muid varalisi õigusi. Siia hulka kuuluvad ka optsioonid. Erisoodustuselt, kui palgatulu erivormilt, tuleb tööandjal tasuda lisaks tulumaksule ka sotsiaalmaks. Sellise maksustamise eesmärgiks on rahalises ja mitterahalises vormis makstud töötasude võrdne kohtlemine.

Tööandjal tuleb maksud tasuda erisoodustuseks olevate optsioonide või nende aluseks olevate aktsiate üleandmisel. Töötajale ei ole selliselt saadud optsioonidest või aktsiatest saadud tulu maksustatav enne, kui ta need kunagi erisoodustusena maksustatud väärtusest kõrgema hinnaga võõrandab.

Kolmanda isiku poolt tööandja töötajatele antud optsioonide või aktsiate erisoodustusena maksustamist § 48 hetkel kehtiv redaktsioon ei luba. Tööandjaks mitteoleva isiku poolt tööandja töötajatele antud optsioonide või aktsiate maksustamine oleks võimalik vaid juhtudel, kus tööandja hüvitab optsioonide või aktsiate üleandjale sellega kaasnevad kulud või on need juba tehingu iseloomust tulenevalt antud tegelikult tööandja arvel.

Praktikas tähendab see reeglina seda, et motivatsiooniprogrammide raames annavad Eesti äriühingute töötajatele enamasti optsioone nende (välis)emaettevõtjad. Kuna sellisel juhul ei kvalifitseeru need erisoodustuseks, siis on optsioonide andmist selliselt struktureerides võimalik sotsiaalmaksu tasumist täielikult vältida ning tulumaksu tasumine edasi lükata kuni töötaja saadud optsiooni või aktsiad müüb.

Aktsiaoptsioonide andmine on eriti populaarne suurtes rahvusvahelistes kontsernides, kus kontserni emaettevõtja pakub otsese või kaudse enamusosalusega tütarettevõtjate töötajatele teatud tingimustel võimalust emaettevõtja aktsiaid omandada. Tavapäraseimaks juhtumiks on aktsiate pakkumine nt 20% turuhinnast odavamalt. Reeglina on erinevates riikides motivatsiooniprogrammidele kehtestatud ka soodsamad maksustamistingimused.

 Planeeritava seadusemuudatusega hakatakse tööandja tehtud erisoodustuseks lugema ka neid optsioone ja aktsiaid, mida annab tööandjaga seotud isik. See tähendaks, et emaettevõtja poolt antud optsioonide ja aktsiate andmisel ei oleks maksude tasumise hetke enam võimalik edasi lükata, kuni töötaja need võõrandab. Maksud peaks koheselt tasuma tööandja ning  tulumaksule lisanduks ka sotsiaalmaks.

Selline muudatus teeb aktsiaoptsioonide andmise Eestis veelgi vähem atraktiivseks kui see viimastel aastatel juba olnud on. Peale 2000. aastate esimeses pooles tehtud optsioone erisoodustusena käsitlevaid maksu- ja kohtuotsuseid on Eesti äriühingud praktiliselt lõpetanud oma töötajate motiveerimise läbi optsiooniprogrammide. Eesti väheste eranditega maksusüsteemi puhul võib see küll olla põhjendatud, kuid seadusemuudatuse tulemusena võivad ka rahvusvahelised kontsernid hakata tõsiselt mõtlema, kas oma Eesti tütarühingute töötajaid enam optsiooniprogrammidesse kaasata. Tooks see ju kontsernile kaasa märgatavalt suuremad kulud.

Sellega võetaks aga ka Eesti töötajatelt võimalus saada kasu rahvusvaheliste kontsernide aktsiahindade tõusult.

Autor: Lemmi Kann, Marek Herm

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700