• 13.10.09, 11:41
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Rahandusministeerium: eraldi korra kehtestamine pole vajalik

Kuigi seadus annab rahandusministrile volituse käibemaksumäära tõstmise lühikesest etteteatamisajast tulenevate kulutuste kompenseerimise täpsema korra kehtestamiseks, ei ole rahandusministeeriumi sõnul selleks vajadust.
Advokaadibüroo Tark&Co vandeadvokaat Margit Lahevee lahkas 1. juulil 2009 jõustunud käibemaksumäära tõstmise lühikesest etteteatamisajast tuleneva mõju leevendamiseks tehtud  seadust ning märkis seejuures, et kuigi seadus on olemas ning rahandusministril olemas ka volitused kulutuste kompenseerimise täpsema korra kehtestamiseks, pole seda praeguseks hetkeks veel tehtud.
Rahandusministeeriumist öeldi raamatupidaja.ee-le, et eraldi korra kehtestamiseks vajadus puudub.
„Seaduses on toodud nii nõude esitamise alused, nõude esitamise tähtaeg, taotluse läbivaatamise tähtaeg kui ka taotlust läbivaatav asutus, seega pole määrusega midagi täiendavalt reguleerida,” vahendas rahandusministeeriumi pressiesindaja Annika Vilu ministeeriumi seisukohta.
Rahandusministeeriumi kodulehel on ka selgitus, kes, kuidas ja mis aja jooksul saab kompensatsiooni küsida:
Vastavalt riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse rakendamise seadusele on ettevõtjatel võimalik küsida kompensatsiooni  lühikese etteteatamistähtajaga käibemaksumäära tõusust tingitud erakorraliste tööjõukulude katteks.
Milliste kulude eest saab kompensatsiooni küsida?
Kahju hüvitamiseks peab olema täidetud kaks tingimust:
1) ettevõtja on teinud tavapärasest enam kulutusi tööjõule, mille eesmärgiks oli uue käibemaksumäära rakendamine õigeaegselt ehk 1. juulist;2) ettevõtjal poleks tekkinud selliseid täiendavaid kulusid kui seadusemuudatuse Riigi Teatajas avaldamise ja jõustumise vahele oleks jäänud pikem ajavahemik.
Kas tehakse ka mingeid erandeid ja hüvitatakse seaduses mittenimetatud erakorralisi kulusid?
Hüvitamisele kuuluvad üksnes need kulud, mida seadus nimetab. Hüvitise taotleja peab esitama tingimuste täitmist tõendavad dokumendid.
Kuhu ja mis ajaks tuleb avaldus esitada?
Avaldusi saab esitada rahandusministeeriumile kuni 2009. aasta 31. oktoobrini.
Kui kaua avaldust menetletakse?
Avaldus vaadatakse läbi 30 päeva jooksul selle saamisest.
Kui otsus on ettevõtjale positiivne, siis millal laekub raha pangakontole?
Otsuse täitmiseks ja raha ülekandmiseks ette nähtud aega seadus ei sätesta. Otsus täidetakse ilma põhjendamatu viivituseta.
Kas rahandusministeeriumi eitavat vastust saab vaidlustada?
Kahju hüvitamisest keelduvat otsust saab vaidlustada halduskohtus halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras.

Seotud lood

Uudised
  • 09.10.09, 15:36
Käibemaksumäära tõstmise mõju leevendamisest: seadus on, korda pole
 Kuigi 1. juulil 2009 jõustunud käibemaksumäära tõstmise lühikesest etteteatamisajast tuleneva mõju leevendamiseks on olemas seadus, pole senini kehtestatud korda kulutuste kompenseerimiseks, kirjutab advokaadibüroo Tark&Co vandeadvokaat Margi Lahevee Äripäeva käsiraamatute õigussarja uudiskirjas.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele