Väikeettevõtja hääl: maksukoormus ja bürokraatia lämmatavad
Kui tahame, et VKE-d oleksid Eesti majanduse mootoriks, peab riik looma tingimused, kus nad saavad kasvada, investeerida ja innovatsiooni ellu viia — mitte ainult ellu jääda.
Sisekaitseakadeemia Finantskolledži tudeng Renata Randmaa küsitles 42 VKE esindajat, et mõista, kuidas mõjutab praegune maksukeskkond nende arengut ja jätkusuutlikkust
Eesti maksusüsteem on tuntud oma lihtsuse poolest, kuid väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted näevad seda oma käekäigust lähtuvalt siiski teisiti.
2025. aasta veebruarist on tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) täitmise korras mitmed muudatused. Samas jäid osad raamatupidajate väga oodatud muudatused tulemata.
Uuenduskuuri läbinud ISO-standardid on toonud äri tagasi juhtimissüsteemide juurde, märgib Bureau Veritase juhtaudiitor Raul Ratasep. Tema sõnul on standardite toomine ettevõtjale lähemale kandnud vilja – juhtimissüsteemid on aina enam praktilised tööriistad, mitte lihtsalt järjekordne paber seinal.
Eesti ettevõtlusmaastik on viimastel aastatel aina pingelisem: maksutõusud, inflatsioon ja õiguskeskkonna karmistumine nõuavad ettevõtjatelt üha suuremat valvsust. Raamatupidamisbüroo juht Enno Lepvalts rõhutab, et iga otsus – olgu see tehing või koostöö – peab tuginema teadlikule kontrollile, sest vigade eest maksab ettevõtja oma rahaga. Ja mõnikord ka maine või vabadusega.