• 07.11.22, 07:00

Täiendati parendatud ehitise käibemaksustamise praktikat

Käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 p 3 alusel maksustatakse käibemaksuga kinnisasi, mille oluline osa on parendatud ehitis või selle osa ja mis võõrandatakse enne ehitise või selle osa parendamisele järgnevat taaskasutuselevõttu.
Ernst & Young Balticu maksunõustaja Tõnis Elling
  • Ernst & Young Balticu maksunõustaja Tõnis Elling
Ehitis või selle osa on oluliselt parendatud, kui parendustega seotud kulutused ületavad vähemalt 10% ehitise või selle osa soetusmaksumust enne parendamist. Selle sätte kohaldamise juures on alati tähtis olnud, et parendustega seotud kulutusi arvestatakse vaid ehitise soetusmaksumusest, mitte kogu kinnistu soetusmaksumusest, kuhu alla kuulub ka loomulikult maa. Selle asjaolu tõttu on tihti keeruline ka ehitise soetusmaksumust leida, sest kinnisvarahindajad hindavad alati maad koos ehitisega. Seega kui plaan on olemasolevat ehitist renoveerima hakata, siis tuleb juba ehitise soetamisel sellele mõelda ja hinnata eraldi ehitise väärtus. Tõsi, selline hindamine käib teistmoodi ja tavalised kinnisvarahindajad seda ei tee. Siin on vaja kasutada eraldi spetsialiste, kes hindavad ehitise taastamisväärtust, nii nagu seda tehakse kindlustusvaldkonnas.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 16.05.25, 09:51
Enno Lepvalts: “Vigade eest vastutab ettevõtja oma rahaga”. Vastutus ja riskid
Eesti ettevõtlusmaastik on viimastel aastatel aina pingelisem: maksutõusud, inflatsioon ja õiguskeskkonna karmistumine nõuavad ettevõtjatelt üha suuremat valvsust. Raamatupidamisbüroo juht Enno Lepvalts rõhutab, et iga otsus – olgu see tehing või koostöö – peab tuginema teadlikule kontrollile, sest vigade eest maksab ettevõtja oma rahaga. Ja mõnikord ka maine või vabadusega.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele