Käibemaks on universaalne tarbimismaks, millega maksustatakse kõik kaubad ja teenused. See on käibemaksudirektiivi üldine põhimõte, mida saab rikkuda vaid sõnaselgelt direktiivis loetletud erandite puhul. Euroopa Kohus on korduvalt sedastanud, et igasuguseid erandeid tuleb tõlgendada kitsalt, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Käibemaksuseaduses (KMS) on maksuvabastused sätestatud 16. paragrahvis. Seal sätestatud loetelu on piisavalt pikk, mistõttu kõiki erandeid ma siinkohal ei puuduta. Küll aga väärib eraldi tähelepanu üks erand, millele on seaduses sätestatud veel omakorda erand. KMS § 16 lg 2 p 2 alusel ei maksustata käibemaksuga kinnisasja või selle osa üürile, rendile või kasutusvaldusse andmist. KMS § 16 lg 3 p 1 täiendab, et kinnisasja (v.a eluruum) renti, üüri ja kasutusvaldust saab vabatahtlikult maksustada, kui sellest on maksuhaldurit kirjalikult enne käibe tekkimist teavitatud.
Seotud lood
Käibemaksuseadus (KMS) § 28 kohaselt tuleb ühendusesisese käibe aruandel (VD) deklareerida maksustamisperioodi jooksul tekkinud kauba ühendusesisene käive, kauba edasimüük kolmnurktehingus, oma kauba lähetamine teise liikmesriiki oma sealse ettevõtluse tarbeks ja need teenused erinevate liikmesriikide maksukohustuslaste vahel, mida maksustatakse B2B põhireegli järgi, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Vastavalt käibemaksuseaduse § 16 lg 1 p 1 ei maksustata käibemaksuga universaalse postiteenuse osutamist postiseaduse tähenduses ja riikliku pensionikindlustuse seadusega ettenähtud korras riiklike pensionide, abirahade, toetuste ja hüvitiste posti vahendusel väljamaksmist, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Sisendkäibemaksu mahaarvamist ei tohi keelata ainuüksi asjaolul, et ostja ei ole kontrollinud toiduainete käitlemise nõudeid, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Vabariigi Valitsus arutas 2019. aasta 19. septembri istungil käibemaksuseaduse (KMS) muutmise seaduse eelnõu ja otsustas saata muudatusettepanekud Riigikogule. Eelnõus on olulised muudatused, mis tulenevad Euroopa Nõukogu käibemaksudirektiivi 2006/112/EÜ (direktiiv) muudatustest. Direktiivi muudatused jõustuvad 2020. aasta 1. jaanuaril ja selleks ajaks peavad liikmesriigid oma seadused direktiivi mõttega kooskõlla viima.
Maksuteabevara toob teieni automaksu testi, mille lõpus on igale vastajale kingitus!