Sotsiaalministeerium plaanib riigieelarvest hüvitatava puhkusetasu ja keskmise töötasu maksmise korrast jätta välja isapuhkuse hüvitamisega seotud reeglid. Muudatus on tingitud sellest, et alates 1. juulist 2020 ei käi isapuhkuse tasu hüvitamine enam tööandja kaudu, vaid sotsiaalkindlustusamet maksab otse isale.
- Muudatused puhkusetasu ja keskmise töötasu hüvitamise korras Foto: pixabay
Keda mõjutab?
kõiki tööandjaid, kelle töötajad kasutavad isapuhkust
Kuidas toimub täna isapuhkuse tasu maksmine?
Täna maksab isale isapuhkuse tasu tööandja. Tööandjal on õigus nõuda sotsiaalkindlustusametilt väljamakstud isapuhkuse tasu hüvitamist.
Mis muutub?
1. juulil 2020 jõustuvad perehüvitiste seaduse ja töölepingu seaduse muudatused, mille kohaselt hüvitatakse isapuhkuse kasutajale isapuhkus täiendava vanemahüvitisega ning seda maksab sotsiaalkindlustusamet otse hüvitise saajale. See tähendab, et tööandja ei pea edaspidi enam sotsiaalkindlustusametilt isapuhkuse tasu kompenseerimist taotlema. Sellest tulenevalt jäetakse ka määrusest „Riigieelarvest hüvitatava puhkusetasu ja keskmise töötasu maksmise kord ja hüvitamise taotluse andmete loetelu“ välja isapuhkuse hüvitamisega seonduvad reeglid.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Muudatused jõustuvad 1. juulil 2020. aastal. Kui laps sünnib pärast 2020. aasta 30. juunit, on isal õigus saada isapuhkuse eest hüvitist uue korra kohaselt.
Kui laps sünnib enne 2020. aasta 30. juunit, on isal õigus võtta isapuhkust kuni 2020. aasta 30. juunini kehtinud isapuhkuse reeglite kohaselt. Sellisel juhul on isal õigus ka puhkusetasule kuni 2020. aasta 30. juunini kehtinud regulatsiooni kohaselt.
Tutvu lähemalt plaanitavate muudatustega:
eelnõu,
seletuskiri.
Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda
Seotud lood
Lisaks põhipuhkusele on töötajatel erinevate olukordade puhul õigus kasutada mitmeid puhkuseliike, mille eest peab tööandja maksma töötajatele riiklikult sätestatud puhkusetasu.
Alates 01.07.2020 muutub isapuhkusele jäämise ja selle eest tasumise kord. Hüvitise saamise täiendavaks tingimuseks on isapuhkuse perioodi märkimise kohustus töötamise registris. Hetkel kehtiva regulatsiooni kohaselt on see kohustus tööandjal.
Puhkuste ajakava peaks olema kinnitatud märtsi lõpuks – kui seda ei tehta, on töötajal õigus esitada 14 päeva enne puhkusele minekut puhkuseavaldus ja tööandja peab selle rahuldama, kirjutab Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele