Autor: Raamatupidaja.ee • 16. juuli 2019

Täiendava vanemahüvitisega kaasnevad muudatused tööandjatele

Alates 01.07.2020 muutub isapuhkusele jäämise ja selle eest tasumise kord. Hüvitise saamise täiendavaks tingimuseks on isapuhkuse perioodi märkimise kohustus töötamise registris. Hetkel kehtiva regulatsiooni kohaselt on see kohustus tööandjal.
Tired Father With Baby Son Asleep On Sofa As Mother Works
Foto: scanpix

Keda mõjutab?

Muudatus puudutab kõiki tööandjaid.

Mis on olulisemad muudatused?

- Olulisem muudatus on see, et isal on võimalik saada täiendavat vanemahüvitist, mida maksab isikule otse Sotsiaalkindlustusamet, mitte tööandja nagu täna. Sotsiaalkindlustusamet hakkab maksma kõiki väikelapsega seotud riigi poolt makstavaid hüvitisi ja toetusi, sealhulgas ema vanemahüvitist. Kahele vanemale on kokku ette nähtud 605 kalendripäeva vanemahüvitist.

- Hüvitise saamise täiendavaks tingimuseks on isapuhkuse perioodi märkimise kohustus töötamise registris.

- Isal on õigus saada isapuhkust 30 kalendripäeva ulatuses ühes osas või osade kaupa ajavahemikul 30 päeva enne arsti või ämmaemanda määratud eeldatavat lapse sünnikuupäeva kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Tööandjal on õigus keelduda isapuhkuse andmisest lühema kui seitsme kalendripäeva pikkuse osana.

- Võrreldes kehtiva regulatsiooniga laieneb ka isa täiendava vanemahüvitise saajate ring. Sellist vanemahüvitist võib saada nii lapse bioloogiline isa, lapsendaja, eestkostja, hoolduspere vanem, ema abikaasa, registreeritud elukaaslane kooseluseaduse tähenduses. Arvestus on aga lapse põhine. See tähendab, et kui lapse bioloogiline isa on 30 kalendripäevast 15 päeva ära kasutanud, siis sama lapse eest on õigus veel 15 päevale näiteks lapsendajal. Seega tuleb puhkust vaadata sihtrühma üleselt lapse keskselt.

Isapuhkuse kannete tegemine töötamise registrisse on tööandjale täiendav kulu. Seetõttu kutsume kaasa mõtlema, kas sellisele protsessile on ka alternatiive nt töötaja teeb kande ise töötamise registrisse ja tööandja ainult kinnitab või teeb töötaja ise taotluse sotsiaalkindlustusametile, kes saadab andmed töötamise registrisse ja tööandja kinnitab kande.

Sotsiaalkindlustusamet on pakkunud välja 3 alternatiivi isapuhkuse administreerimiseks:

Variant A: Lapsevanem soovib jääda puhkusele ja teavitab sellest oma kõiki tööandjaid. Tööandja teeb isa (või mõne muu hüvitise saaja) taotluse alusel ise kande töötamise registris (TÖRis). Sotsiaalkindlustusamet (SKA) saab TÖRist vastava info ja teostab toetuse tingimuste kontrolli. Probleemide korral teavitatakse taotlejat. Positiivse tulemuse korral kinnitav taotluse ja teeb väljamakse.

Variant B: Lapsevanem soovib jääda puhkusele ja teavitab sellest iseteeninduse kaudu SKAd. SKA teostab toetuse tingimuste kontrolli ja saadab andmed TÖRi. TÖR teavitab tööandjat, kes vaatab andmed üle ja kinnitab/tühistab puhkuse liigi. Positiivse tulemuse korral teeb SKA väljamakse.

Variant C: Lapsevanem soovib jääda puhkusele ja teavitab sellest TÖRi. TöR saadab info tööandjale, tööandja paneb TÖRi kinnituse. Peale seda saadab TÖR info SKA-le. SKA hakkab menetlema ainult positiivseid taotlusi, mitte neid, millest tööandja on keeldunud.

Ettevõtjate arvamused ja kommentaarid erinevate lahenduste osas on oodatud hiljemalt 22.juuliks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Sotsiaalkindlustusametile.

SKA selgitustega erinevate lahenduste osas saate tuvuda SIIN.

Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700