Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Riigi nõuded töötajate asukoha kohta tekitavad segadust
Järgmisest nädalast peab iga viimane kui üks Eesti ettevõtja töötajate töökoha ja ametinimetuse maksuameti registrisse kandma, erinevate võimaluste rohkus põhjustab juba praegu segadust, kuid võiks edaspidi riigi tegutsemise ka lihtsamaks teha.
Kui ehitus peaks kestma kauem kui kaks aastat, tuleb töötajate asukohaks maksuametis märkida objekti asukoht
Foto: Raul Mee
Kas keegi tõesti mõtles 2019. aastal, et inimestel on Eestis üksainus fikseeritud füüsiline töökoht, jäi ettevõtja Sten Tamkivi kriitiliseks. "Kui panna Eestis mitmes kohas töötavate inimeste töökoht näiteks juhi või juhtimise asukoha järgi ja juht asub Californias, siis see ei ole ju lihtsalt tõsi. Mis kasu sellisest statistikast on?" küsis ta.
Alates 1. juunist muutub kohustuslikuks töötaja registreerimisel ära märkida töötaja ametinimetus ja töökoha aadress. Ilma nende andmeteta ei saa edaspidi uusi töötamise kandeid teha ega olemasolevaid muuta või lõpetada.
Tuleb ette olukordi, kus töötaja ja tööandja omavaheliste suhete reguleerimise kohta tekib küsimusi. Kui ei oska ise päris täpselt olukorda lahendada, tasub küsida spetsialisti käest.
Teatavasti jõustus 2019. aasta alguses seadusemuudatus, mis paneb kõigile ettevõtjatele kohustuse märkida TÖRi töötajate ametikoht ja töökoha aadress. Nüüdseks on raamatupidajad uue süsteemi järgi paar kuud toimetada saanud ning tekkinud on rohkesti kõhklusi, kahtlusi ja murekohti.
Töötamise registreerimise kohustus on kõigil tööd võimaldavatel füüsilistel ja juriidilistel isikutel ning registreering tuleb teha hiljemalt isiku tööle asumise päevaks. Maksu- ja Tolliamet on loonud info esitamiseks lihtsustatud võimaluse, mis tähendab, et uue töötaja andmed saab edastada telefonikõne või tekstsõnumi teel.
Märge töötamise registris annab Maksu- ja Tolliametile teada töösuhte sõlmimisest, aga kas see asendab töölepingut? Missuguste ohtudega seisavad silmitsi suulise töölepingu sõlminud töötajad?