Euroopa Kohus jõudis eile, 22. oktoobril järeldusele, et virtuaalse raha ehk bitcoin’idega kauplemine on käibemaksuvaba. Kohtuotsus lükkab ümber Eesti senise seisukoha bitcoin’ide käibemaksuvabastuse suhtes.
- Eesti Krüptoraha Liidu ühe asutajaliikme, advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid vandeadvokaat Priit Raudsepp. Foto: erakogu
Eesti Krüptoraha Liidu juhatuse liikme ja advokaadibüroo GLIMSTEDT partneri Priit Läti sõnul on Euroopa Kohtu otsus märkimisväärse ja märgilise tähtsusega, mõjutades Euroopa Liidu tasandil üheselt mõistetavate regulatsioonide loomist. „Meie eesmärk on anda oma panus ning aidata ekspertteadmiste ja -kogemustega kaasa Eesti riigile majanduslikult kasuliku ja jätkusuutlikku regulatsiooni loomisesse,“ lisas Lätt, kelle hinnangul peaks Eesti e-riigina olema ka Euroopa tasandil eeskujuks.
„Kohtulahend on kinnituseks, et oleme ajanud õiget asja, kuna just sarnasele järeldusele jõudsime ka Krüptoraha Liidu õiguslikus analüüsis. Põhjendus seisneb selles, et bitcoin ja traditsioonilised valuutad on maksevahendid, mis tähendab, et bitcoin’iga tasumisel või selle vahetamisel eurode vastu ei tule nende väärtuselt tasuda käibemaksu. Kui bitcoin’i vahetamise eest küsitakse teenustasu, kohaldub sellele maksuvabastus nagu igale traditsioonilisele valuutavahetusele,“ ütles Eesti Krüptoraha Liidu ühe asutajaliikme, advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid vandeadvokaat Priit Raudsepp.
Euroopa Kohtu otsus tulenes rootslase David Hedqvisti ja Rootsi maksuameti vaidlusest, kus Hedqvist vaidlustas Rootsi maksuameti arvamuse bitcoin’ile kohalduva käibemaksu kohta. Euroopa Kohtu menetluses esitasid oma seisukohad ka Euroopa Komisjon ning Eesti, Saksamaa ja Rootsi valitsused, kus näiteks Eesti jäi kindlaks tänasele maksuhalduri tõlgendusele, kuid Euroopa Komisjon toetas käibemaksuvabastust.
Eesti Krüptoraha Liit jätkab koostööd rahandusministeeriumiga
Eesti Krüptoraha Liidu juhatuse liikme ja advokaadibüroo GLIMSTEDT partneri Priit Läti sõnul on selle otsusega muudetud selgemaks vaid osa laiemast maksuregulatsioonist. „Praegu kehtivad maksuseadused on koostatud ja vastu võetud oluliselt varem, kui esimene bitcoin’i tehing maailmas tehti. See tähendab, et regulatsioon vajab ajakohastamist ning oleme uute lahenduste väljatöötamisel avatud koostööks riigiasutustega,“ selgitas Lätt.
Eesti Krüptoraha Liit on teinud rahandusministeeriumile ettepaneku küsimust ja edasisi lahendusi analüüsida. Valitsuse tööplaanis on rahandusministeeriumile pandud ülesanne töötada välja virtuaalvaluutade tunnustamise poliitika, milles Eesti Krüptoraha Liit ja rahandusministeerium plaanivad teha tihedat koostööd.
Eesti Krüptoraha Liit on krüptoraha tehnoloogia entusiastide ja ekspertide poolt 2014. aasta novembris asutatud heategevuslik MTÜ, mille eesmärgiks on edendada Eestis krüptorahanduse valdkondi, seal hulgas ka tehnoloogiasõbralikumat ärikeskkonda ja haridust.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.