„Ametlikes teadaannetes luuakse lisavõimalus isikuid teavitada elektrooniliselt. Kui isik kinnitab, et on teadaande kätte saanud, siis on võimalus, et seda teadaannet ei avaldatagi,“ selgitas justiitsministeeriumi Riigi Teataja talituse juhataja Jüri Heinla.
Süsteem otsib andmeid erinevatest ametlikest registritest - näiteks rahvastiku- ja äriregister - ja teavitab inimest tema kohta avaldamisel andmetest. Inimene saab infosüsteemi ID-kaardiga sisenedes kinnitada teate kättesaamise.
Heinla kinnitas, et ettevõtjate jaoks vajalik info, nagu näiteks pankrotiteated, kaduma ei lähe. Pigem saab Ametlikest Teadaannetest koht, kust inimene saab kätte kõik teda puudutavad avalikud dokumendid, ka kohtukutsed ja trahviteated.
Muu hulgas saab ID-kaardiga sisse logides tutvuda ka ennast puudutavate teadete arhiiviga. Samuti tekib võimalus näha, kes on isiku kohta käivaid teadaandeid arhiivis vaadanud ning õigus esitada päring, miks tema andmetega tutvuti.
Justiitsministeerium alustas Ametlike Teadaannete uue infosüsteemi loomisega eelmise aasta juulis. Projekti eesmärk on koondada kõik teadaanded, kutsed ja kuulutused ühele veebilehele. Sõltuvalt teadaande liigist võib riik kasutada teate edastamiseks inimese e-posti, üldsuse teavitamiseks Facebooki või dubleerimida teadet teistel veebilehtedel.
Uue infosüsteemi juurutusperiood on oktoobrist aprillini. Tallinna kohtutäitur Kaja Lilloja märkis, et kohtutäituriteni jõuab süsteem alles tuleval kevadel ning seepärast ei oska ta täna veel hinnata, kuivõrd see kohtutäiturite tööd lihtsustab.
Autor: Marta Jaakson, Tuuli Seinberg