• 27.05.14, 16:09
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas (mitte) sattuda MTA võlglaste nimekirja

Maksu- ja tolliamet kuvab alates juunist enda kodulehel juriidilistest isikutest maksuvõlglaste nimekirja. Et võlglased saaks kohustused enne juunit likvideerida, saadab MTA sel nädalal võlglastele teated nimekirjas kuvamise kohta.
Nimekirjas kuvatakse andmeid iga kuu 1. kuupäeva seisuga. Selleks ajaks on möödunud ka kõik peamised deklareerimise ja tasumise tähtpäevad. Nimekiri pannakse koduleheküljele üles igakuiselt 1. kuupäevale järgneval tööpäeval ja seda hoitakse üleval kuni uue nimekirja avaldamiseni.
Maksu- ja tolliameti tulude osakonna juhataja Triin Raaperi sõnul on maksuvõla info olnud kättesaadav ka seni, kuid seda üksikpäringutena. „Nimekirja avaldamisega peaks aga suurenema ettevõtjate huvi jälgida, kas nende kohustused on täidetud õigeaegselt,“ selgitas Raaper. „Konsultatsioonide käigus on ettevõtlusorganisatsioonid hinnanud meedet sobivaks võrdsema konkurentsikeskkonna tagamisel, samuti on arvestatud ettevõtjate arvamustega kuvamise põhimõtete kohta.“  Raaper lisas, et näiteks Portugalis on sarnane süsteem juba käigus ning mõju ettevõtluskeskkonnale hindab sealne amet positiivseks.
Nimekirjas kuvamise põhimõtted:
• Isiku maksuvõlg peab olema vähemalt 1000 eurot.• Vähemalt ühe võlas oleva nõude tasumise tähtpäevast peab olema möödunud 30 kalendripäeva.• Isikul puudub ajatamise graafik.• Maksuvõlg on sissenõutav. Isikutel, kellele on välja kuulutatud pankrot, ei kuvata seda võlga, mis on jäetud tasumata enne pankroti väljakuulutamise päeva, vaid seda võlga, mis on tekkinud pärast seda päeva. Nt kui äriühingul oli maksuvõlg pankroti väljakuulutamise päeval 7000 eurot ja pärast pankrotti tekkis juurde võlg 1000 eurot, siis päringus kuvatakse äriühingu võlgnevusena ainult 1000 eurot. Kui isikul on kehtiv vaidlus, siis olenevalt vaidluse sisust, kas võlga ei kuvata või kuvatakse vaidlustatuna. • Kui isiku ettemaksukontol olev summa on võrdne või ületab võlas oleva maksuvõla summa, siis isikut nimekirjas ei kuvata. Kui aga summa on väiksem kui maksuvõlg, siis kuvatakse isiku maksuvõla kogusummat ilma mahaarvamisi tegemata.• Kui isikul tagastuskontrollis olev summa ületab maksuvõla summa, siis isikut nimekirjas ei kuvata. Kui tagastuskontrollis olev konkreetne nõue ületab maksuvõla summat selle nõude ulatuses, siis seda nõuet maksuvõla summa arvestamisel arvesse ei võeta. Näiteks kui isiku maksuvõlg on 10 000 eurot, millest 3000 eurot moodustab käibemaksu võlg ning isikul on 6000 euro suurune käibemaks tagastuskontrollis, siis kuvatakse isiku maksuvõla summaks 7000 eurot..
Kui avaldatud nimekirjas on maksuvõla info kuu 1. kuupäeva seisuga, siis ajakohaseid andmeid saab isik jätkuvalt kontrollida e-maksuametis/e-tollis (http://www.emta.ee/index.php?id=12223) või avalikus maksuvõla päringus (https://apps.emta.ee/e-service/doc/i0301.xsql)
Homme, 28. mail edastab maksu- ja tolliamet kõigile isikutele, kes vastavad nimekirjas avaldamise tingimustele ja kellel on märgitud e-maksuametis/e-tollis e-posti aadress, olemasoleva maksuvõla kohta teavituse, et enne nimekirja avaldamist oleks isikutel võimalik enda maksuvõlg tasuda ja seeläbi nimekirjas kuvamist vältida. 
Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele