15. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

FATCA: USA maksuamet võtab tuludelt 30 protsenti

Valitsus kiitis 15. mail heaks Eesti ja USA vahelise rahvusvahelise maksukuulekuse parandamise ja FATCA rakendamise kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõu; seadus ise peaks jõustuma 30. juunil 2014.

Valitsuse teatel kavandavad kokkuleppe sõlmimist kõik EL-i liikmesriigid ning FATCA-le sarnast andmevahetust kavandatakse edaspidi ka OECD ja ELi raames. Mida see tähendab Eestile ja siinsetele ettevõtetele?

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) ülesandeks on parandada USA maksulaekumisi ning sellel eesmärgil on USA läbi surunud rahvusvahelise maksuteabe vahetamise süsteemi, mille siseriiklikusse õigusesse ülevõtmise kohustuse on Eesti endale nüüd võtnud. Kokkuleppe rakendamiseks töötab rahandusministeerium välja maksuvaldkonnas rahvusvahelist halduskoostööd reguleeriva seaduse. Kuna tegemist on USA piiriülest mõju omava õigusega, on Eesti finantsasutused sunnitud FATCA nõudeid täitma enne, kui vastav siseriiklik seadus jõustub. Seadus on plaanitud jõustuma 30. juunil 2014.

FATCA laieneb kõigile finantssektori, sh kindlustus- ja investeerimisettevõtetele ning kohustab neid oma klientide seast otsima „USA isikutele“, juriidilistele ja füüsilistele, kuuluvaid finantskontosid ja USA-le läbi maksu- ja tolliameti neist teatama. Välislepinguga ette nähtud hoolsusmeetmed USA isikute ning neile kuuluvate finantskontode tuvastamiseks toovad finantsasutustele kaasa täiendavaid kulusid  ja ning vajaduse muuta oma siseprotseduure.. Klientidel tekib finantsasutustele täiendava info andmise kohustus. Eesti FATCA leping näeb ette ka mitmeid välistusi nn kohalikele, kohaliku kliendibaasiga või väikese suurusega finantsasutustele ning teatud liiki fondidele - nt II samba pensionifondidele.

FATCA on juba endaga kaasa toonud USA kodanike/residentide teatud diskrimineerimise. Pangad ja muud finantsasutused, kui nad tõendavad, et on nn kohaliku ehk EL-i piiridesse jääva kliendibaasiga, loetakse automaatselt FATCA nõuetega kooskõlas olevateks ja vabastatuks FATCA raporteerimiskohustusest. Seetõttu ei avata USA kodanikele/residentidele arveid ning olemasolevad arved suletakse sundkorras. Selline käitumine aga ei päästa kauaks, sest kui rakendatakse OECD standard EL-i direktiivi või näiteks välislepingute kaudu, peab andmeid kõikide mitteresidentide kohta koguma ja edastama niikuinii ja parem on süsteemi juurutamisega alustada kohe.

USA kodanikust firmajuht muudab Eesti ettevõtte USA isikuks

Kui näiteks USA kodanik on Eestis firmajuht või allkirjaõiguslik isik, siis võib see tähendada firma saamist nn USA isikuks. Antud juhul peab ka selle Eesti firma finantsandmed esitama USA-le või siis ähvardab ettevõtet USA isikuks olemise tõttu arve sulgemine. Sellega võivad USA kodanikele/residentidele kaasneda probleemid välistööturul ja võib esineda tööandjate diskrimineerimist finantsasutustes.

Selleks et, sundida riike ja finantsasutusi oma maksuteabe vahetamise süsteemis osalema, peavad alates 1. juulist 2014 kõik USA finantsasutused kinni 30% kõikidelt USA päritolu välismaksetelt (nt USA-st saadud intressid, dividendid, töötasu), mis tehakse kontodele finantsasutustes, mis ei ole USA maksuameti koostatavas nimekirjas registreeritud FATCA nõudeid täitvatena. Seoses välislepingu jõustumisega loetakse kõik Eesti finantsasutused FATCA nõudeid täitvateks ning eraldi enam registreerima ei pea.  Järelevalvet nõuete täitmise osas hakkab suure tõenäosusega teostama Maksu- ja tolliamet.

Autor: Tuuli Seinberg, Anu Ahas-Saaron, Joel Zernask

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700