Autor: Tuuli Seinberg • 9. aprill 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eestlase seiklused Vene maksumaastikul

Vene Föderatsiooni maksusüsteem on keerukas ja mahukas, maksuliike ning ka paberimajandust on väga palju.

Raul Toomsalul on Venemaa finantssüsteemist hea ülevaade -  aastatel 2004-2008 juhtis ta Venemaal liisingfirmat, mis on maksunduse seisukohast keeruliste suhetega ettevõte. 2008-2009 juhatas ta Vene panga korporatiivpangandust, 2009-2012 aga Stockholmi börsil noteeritud, kuid peamiselt Venemaal ja Ukrainas tegutsevat tootmisettevõtet.

Kultuuriruumi ja maailmavaadet tuleb tundma õppidaVenemaale elama asudes Raul võõrast kultuuriruumi ja maksusüsteemi ei peljanud. „Ei tea, kas see oli nooruse enesekindlus või midagi muud, kuid hirmu ma ei tundnud. Pigem nägin väga suuri võimalusi,“ nendib Raul. Nüüd, kui ta on Venemaal tegutsenud juba 10 aastat, kinnitab ta, et ülioluline on tunda kohalikku kultuuri ja aru saada teistsugusest maailmavaatest, kuigi päris lõpuni ei suuda seda veel temagi.

Venemaal on võrdväärselt tähtsad formaalne ja mitteformaalne suhtlus. Kuna paberil on jõud, siis tuleb kõik vastavalt kehtivatele suhtlusnormidele kirja panna, välja trükkida, omakäeliselt allkirjastada ning siis adressaadini toimetada. Raul lisab: „Hea on, kui see toimub läbi tuttavate. Edasi hakkab mitteformaalne suhtlus. Eestist erineva tähendusega on mõisted nagu pettus, vale, altkäemaks, truudus. Eesmark pühendab liiga tihti abinõu.“

Venemaa ettevõtlus- ja maksupoliitika on keerukad

Raul Toomsalu hinnangul on üldine poliitika suhteliselt ettevõtja-vaenulik. „Asjaajamise keerukuse ja aegluse tõttu võib jääda mulje, et see on taotluslikult nii üles ehitatud, eesmärgiks korruptsioon. Samas on Moskvas ja Peterburis välismaalasel võib olla lihtsam. Tal on uued ideed ja vähem piiratud mõtlemine,“ selgitab Raul.Kui Eesti ja Venemaa maksusüsteemi võrrelda, on Eesti maksusüsteem olemuselt vaga lihtne. Erinevaid makse on oluliselt vähem. Puuduvad ka kõiksugu maksuerisused. Venemaal on näiteks transpordivahendi maks, põhivara maks, paljud erinevad käibemaksu määrad, maksuvabastused põllumajandustootjatele, ettevõtte tulumaks. Raamatupidamislik ja maksuarvestuslik raamatupidamine erinevad omavahel.Ka on Venemaa maksusüsteemi puhul oluline teada, et dokumentide hulk, mida maksuameti tarvis peab tootma, on kordades suurem kui Eestis. Maksude planeerimine on suurema äri puhul omaette funktsioon. Lisaks peab arvestama, et pisimagi probleemi lahendamine võib võtta väga palju aega ning trahvid rikkumiste eest on suhteliselt suured.Uus võib tunduda ohtlik

Raulil on ka kogemusi maksuvaidlustega. Nimelt viisid erinevad arusaamad ettevõtte tegevusalast kohtuvaidlusteni. Raul selgitab, et liisingettevõttel on palju käibemaksuga soetatavat vara. Maksuameti hinnangul ei kuulunud soetatav vara põhivara hulka ning seega ei kuulunud käibemaks tagastamisele. „Liising oli väga uus teenus ning maksuinspektorite arvates olin ma pigem kuritegeliku rahapesuorganisatsiooni juht kui tavalise liisingettevõtte juht. Kohut käisime aasta ja võitsime. Enda isiku vastu suunatud ähvarduste ja surve eest leidsin kaitset ombudsmani kaest,“ meenutab Raul.Kui finantsvaldkonna palgatasemetest rääkida, siis on palgaskaala sama suur ja lai nagu Venemaa ise. Raul Toomsalu arvab, et alumine tase on enam-vähem sama mis Eestis, kuid tipud võivad teenida mitmeid kordi rohkem.Neile, kes soovivad Venemaal finantsvaldkonnas või raamatupidajana tööd leida, soovitab Raul lisaks keelele selgeks õppida midagi, mida kohalikud ei oska. Ka on suurem võimalus end rakendada rahvusvahelistes suurkorporatsioonides.Venemaal finantsvaldkonnas tööd alustavatele eestlastele soovib Raul Toomsalu aga lihtsalt edu.

Vene Föderatsiooni 2002. aasta rahvaloenduse andmetel lugesid ennast eestlasteks 28 113 inimest.

Juriidilistele isikutele on arve avamine pangas pikk ja bürokraatlik protsess. Arve avamiseks võib olla vajalik ettevõtte dokumentide legaliseerimine ja notariaalne kinnitamine. Pankade teenustasud on pankade lõikes ja regiooniti erinevad. Mitteresidentide teenustasud võivad olla kordades kõrgemad kui Venemaa äriühingutel.Föderaaltasandil on kehtestatud käibemaks, aktsiisimaks, üksikisiku tulumaks, ettevõtte tulumaks, riigilõiv, samuti veemaks, maavarade kaevandamise maks ja elusloodusobjektide ja vee bioloogiliste ressursside kasutamise maks. Regionaaltasandi maksud on ettevõtte varamaks, hasartmängumaks ja transpordimaks. Kohalikul tasandil võidakse kehtestada üksnes maksukoodeksiga ette nähtud makse  - maamaksu ja isiklikku varamaksu.Sotsiaalmaksed tuleb tasuda iga töötaja kohta kohustusliku kindlustuse maksetena pensionifondi, sotsiaalkindlustuse fondi ning meditsiinikindlustuse fondi.Venemaa territooriumil toimunud kaupade, teenuste ja varaliste õiguste käibelt tuleb tasuda käibemaksu. Üldine käibemaksu määr on 18 %.  Käibemaksuvabastus kehtib näiteks panga- ja kindlustusteenustele, teatud intellektuaalomandi õiguste litsentseerimisele ja üleandmisele jne.

Allikas: Välisministeerium 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700