Nordic Hotels juhi Feliks Mäguse sõnul on tulumaksu kaotamine väga radikaalne mõte, kuid maksusüsteem tasub üle vaadata.
"Kui maksusüsteem on nüüd mingi aeg kehtinud, siis on sellel omad head ja ka halvad pooled,“ märkis Mägus. "Mõistlik on korralik inventuur teha," lisas ta.
Maksustamine peab olema tema sõnul tasakaalus, mis viiks ühiskonda edasi, et ei tekiks ebaõiglust, seisakut ega tagasiminekut. "Tahame, et meie elu ei muutuks ainult näiliselt, vaid ka tegelikult oleks elu parem nii üksikisiku kui ka ettevõtete tasandil," tõdes Mägus.
Hotellijuht lisas, et riik peab avalikke teenuseid pakkuma ja selleks on vaja riigikassasse raha. "Selleks, et seda õiglaselt koguda ja jagada, et kogu ühiskond sellest kasu saaks, on ikka vaja aeg-ajalt maksusüsteemi üle vaadata," lausus Mägus.
Tema sõnul ei piisa sellest, kui mingeid makse alandatakse või tõstetakse. Mäguse sõnul on hetkel olnud tendents selline, et makse pigem tõstetakse ja seda kiiresti. "Seda tehakse ilma mõjuanalüüsita ja et oleks arutatud huvigruppidega," sõnas Mägus. "Ühiskonna huvides võiks maksumuudatuste tegemine olla pikema ettevalmistusega, aruteluga ning analüüsiga, kui see siiamaani on olnud."
Mis puudutab rahvusvahelisi investeeringuid, siis märkis Mägus, et ainult hea maksusüsteemi pärast siis investeeringuid ei tehta. "Siin peab olema kompleksne ja atraktiivne keskkond, ükskõik osa on sellest maksundus," sõnas Mägus. "Ei saa ühte valdkonda teisest eraldada, me peame vaatama tervikuna, et oleksime konkurentsivõimelised."
Ta lisas, et kui minnakse maksuteemal ühele poole kaldu, et see keskkond pole enam atraktiivne, siis peab muret tundma, miks see nii on.
Praegu Mägus pole kindel, et rahvusvahelised investeeringud jäävad tulemata just maksusüsteemi pärast, sest teatud maksuvaldkonna teemad on Eestis atraktiivsed.
Endine majandusminister ja praegune Tavidi kullasuuna juht Meelis Atonen ütles Postimehele, et Eestil oleks viimane aeg taas maksusüsteemiga midagi uuenduslikku ette võtta. Eesti innovaatilise maksusüsteemi tuumaks võiks tema arvates olla tulumaksu täielik kaotamine.
Autor: Tiive Saarniit, Aljona Stadnik
Seotud lood
Hiljuti tunnistas LHV Groupi juhatuse liige Erkki Raasuke, et ei soovi pealinlasena Tallinnale tulumaksu maksta. Endine majandusminister Meelis Atonen ei soovi aga ilmselt üldse kuhugi tulumaksu maksta ning pakkus välja see maks Eestis kaotada.
Ettevõtja Ülo Pärnitsa sõnul on praegune ettevõtte tulumaks, mida arvestatakse väljamakstud kasumilt, majanduse arendamise seisukohalt õige ja väga mõislik lahendus.
Kuna tulumaks moodustab umbes viiendiku avaliku sektori eelarvest, tähendaks selle kaotamine, et me peaks iga viienda inimese avalikus sektoris koondama, viienda kooli sulgema ja viienda teejupi remontimata jätma, ütles pankur Indrek Neivelt.
Sotsiaalminister Taavi Rõivase kinnitusel tagatakse uue kollektiivlepinguseaduse eelnõuga põhiseaduslik sõna- ja koosolekuvabadus, samuti äärmusliku vahendina streigiõigus palgakõneluste ummikusse jooksmisel.
On selge, et kui oleme müünud kaupa või osutanud teenust, mille eest jätab teine osapool raha maksmata, on kahju suur. Alates juba asjaolust, et tänase seaduse kohaselt tuleb tehingutelt maksta käibemaksu, mille tagastust saab taotleda alles järgmisel aastal, tõestades, et summat ei ole laekunudki. Kuidas vältida sissenõudmist vajavaid arveid, räägib raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ juht Enno Lepvalts.
Hetkel kuum
Enim on maksuvõlglasi aastaga juurde tulnud hulgi- ja jaekaubanduses.
Tagasi Raamatupidaja esilehele