Autor: Juuli Laanemets • 9. oktoober 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti Pank: palgasurve ohustab teenusehindasid

Tööhõive kasv aasta esimesel poolel oli tempokas ja tööandjad pidid palkasid tõstma varasemast enam. See tõstab aga teenusehindasid ja võib kokkuvõttes aeglustada  veelgi majanduskasvu, ütles Eesti Panga ökonomist  Natalja Viilmann.

Tööhõive kasv oli vaatamata tööealise elanikkonna loomulikku kahanemisele ja väljarändele, mida tööturu selle aasta statistika ei arvesta. Aasta esimesel poolel aeglustunud majanduskasv tööturgu tuntavalt ei mõjutanud, sest aeglustumine ei olnud tegevusalade lõikes laiapõhjaline ning majanduskasvu mõju avaldub tööturu näitajates viitajaga.

Viilmann selgitas, et rahvastikustatistika detailsemad andmed maakondade lõikes näitavad suhteliselt suurt siseriiklikku rännet. „Mitme maakonna, näiteks Ida-Virumaa, Valgamaa ja Jõgevamaa tööturgu mõjutab välisrändest enamgi suur elanike lahkumine teistesse maakondadesse. Tööjõupuuduses tootmisettevõtete ärakolimine pärsib aga kohaliku majanduse arengut, sest see mõjutab ka teiste ettevõtete tegevusvõimalusi,“ sõnas Viilmann.

Tööealistest inimestest oli tööga hõivatute osakaal peaaegu sama suur kui enne kriisi ning töötus alanes. Vähenes ka nende inimeste arv, keda ei loeta töötuks, kuid kes sooviksid tööle asuda või enam tunde töötada. Töötajate osakaal, kelle palk kasvas, oli 2013. aasta esimesel poolel märksa suurem kui mullu. Tööturu taastumine on seega parandanud paljude kriisi tõttu kannatanud inimeste elujärge.

Uute töötajate värbamiseks ja olemasolevate hoidmiseks pidid ettevõtted palkasid tõstma varasemast enam. Kvalifitseeritud tööjõu puudus ja võimalus välismaale tööle minna on tugevdanud töövõtja positsiooni tööturul. Töötuse määr on langenud tasemele, mis tekitab palgasurveid, ja töökoha vahetajate osakaal uute töötajate seas suureneb. Kuigi koos palkadega kasvasid 2013. aasta esimesel poolel ka kasumid, vähendab pikka aega kestev kiire palgakasv ettevõtete võimet hoida alles töökohti võimalike ajutiste tagasilöökide korral.

Viimase kolme aasta jooksul on tööjõu ühikukulu kasvanud kokku üle 9%. Tööjõu ühikukulu kiire kasvuga kaasnevad peamised ohud on hinnasurve suurenemine, mis on juba praegu ilmne teenuste hindade kiiremas kasvus, ning eksportiva sektori hinnapõhise konkurentsivõime nõrgenemine. See võib omakorda aeglustada majanduskasvu.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700