Püramiidskeem on müügiskeem, milles osalemisel tasub tarbija võimaluse eest saada hüvitist peamiselt teiste tarbijate süsteemi kaasamisest, mitte kaupade või teenuste müügist või tarbimisest. Erinevalt soovitus- ja võrkturundusest on püramiidskeem tarbijakaitseseaduse järgi eksitav ja keelatud kauplemisvõte. Taoliste müügiskeemide reklaamide avaldamine on samuti karistatav.
Tarbijakaitseametil on näiteks alust arvata, et viimasel ajal meedias kajastamist leidnud Emgoldexi kullamüügiskeemi näol võib olla tegemist püramiidskeemiga. Täiendavate tõendite laekumisel algatab amet ettevõtte suhtes väärteomenetluse.
Võrkturundus töötab põhimõttel, et kui skeemiga liitunud inimene kutsub veel kedagi süsteemi toodete müüjaks, võib ta teenida ka enda kaasatud inimeste toodete müügilt. Võrkturunduses tuleb tarbijalt võetav tasu toodete või teenuste müügist ning skeem põhineb reaalse toote või teenuse müügil. Soovitusturundus toimib põhimõttel, et kui tarbija soovitab kellelegi mingit firmat või toob viimase endaga koos liituma, siis saab ta ise mingi lisaboonuse.
Inimestel tasub erinevatesse lihtsatesse teenimisvõimalustesse suhtuda skeptiliselt ja uurida, millised on konkreetse müügiskeemiga liitumise ja võimaliku tasu saamise põhimõtted, milline on sõlmitav leping ja kuidas saab lepingust taganeda. See on tavapärane keelatud püramiidskeemi puhul. Tarbijakaitseamet soovitab eirata üleskutseid liituda püramiidskeemidega, kuna liitunutel puudub garantii oma investeeringute tagasisaamise või kasumi teenimise osas.
Eriti tähelepanelikuks tasub muutuda, kui inimeselt nõutakse võrgustikuga liitumiseks suurt sissemakset.
Juhul kui tegemist ei ole püramiidskeemiga, kuid raha teenimiseks tuleb müüa kõrge hinnaga tooteid, tuleks inimesel endalt küsida, kas ja kui palju on olemas potentsiaalseid kliente, kes neid tooteid ostaksid. Kui inimesel tekib müügiskeemi osas kahtlusi või küsimusi, millele ta ei saa skeemi levitajalt vastust, võib ta pöörduda tarbijakaitseameti poole.