Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni kevadine majandusprognoos (OECD Economic Outlook) ennustab Eestile tänavuseks majanduskasvuks 1,5 protsenti ja järgmiseks aastaks 3,6 protsenti. Eesti majanduskasv on 2013. ja 2014. aastal suurem kui OECD keskmine ja märkimisväärselt tugevam euroala keskmisest.
Eesti majanduskasvu veab tugev sisenõudlus, mida toetab töökohtade arvu suurenemine ning kiirenev palgakasv. OECD eeldab, et selle aasta teises pooles välistingimused paranevad ning tööturu olukord jätkab kosumist. Samas avaldab töökohtade kiirele tekkele järjest enam mõju sobivate oskustega inimeste leidmine, palgatõususurve ning vananev rahvastik. Hinnatõus jätkab aeglustumist, kuid püsib kõrgemal kui eurotsooni keskmine – 3,4 protsenti tänavu ning 2,9 protsenti 2014. aastal.
OECD kinnitusel on Eesti rahandus tugevatel alustel, kuid soovitab valitsusel jätkata eelarveraamistiku tugevdamisega – võtta kasutusele mitmeaastased eelarve kululaed ning luua eelarvepoliitka rakendamist hindav sõltumatu nõukogu. Lisaks on OECD hinnangul vaja tugevdada aktiivseid tööturumeetmeid ja elukestvat õpet soodustavaid poliitikaid ning tegeleda madalapalgaliste maksukoormuse vähendamisega.
OECD majanduskasvu hinnang selle aasta kohta on oluliselt madalam kui erasektori prognoosid ning jääb alla ka rahandusministeeriumi seni konservatiivseimaks olnud ootustele. OECD majandusprognoos on ettevaatlik seoses esmasel hinnangul oodatust tagasihoidlikuma kasvuga esimeses kvartalis, samas jääb majanduskasvu aeglustumine nende hinnangul siiski ajutiseks ning 3-4-protsendine kasv taastub peagi. Rahandusministeerium vaatab oma prognoosi üle tavapäraselt augustis, kui on rohkem ja detailsemaid andmeid selle aasta kohta. Mitmete näitajate põhjal ei ole praegu põhjust prognoosis olulisi muudatusi teha.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.