Korteriühistu juhatus rikkudes KÜS § 5(5) regulatsiooni, sest määras kaasomandis oleva korteri liikme ilma kaasomanike vahelise kirjaliku kokkuleppe või kohtu otsuseta.
Juhatus esitas omavolilise liikmete nimekirja registrisse. Juhatuse tegevuse tulemusel on hoones 40m2 korteriomandit, mis ei majanda kaasomandit ühiselt ehk rikub KÜS § 2 lg 1. Kas liikmete nimekiri registris omab õigusliku kande tähendust või igaüks võib esitada sinna avalduse? Kuidas juhatuse põhjustatud ebaõiglus likvideerida?
Kas juhatuse ebaseaduslik tegevus on algusest peale tühine ja tegelikkuses on mõlemad kaasomanikud vaidluse lahendamiseni ühistu liikmed?
Vastas Õigusbüroo VK & Partnerid, jurist Kuldar Kirt
Olukorda, kus korteriomand kuulub mitmele omanikule, reguleerib korteriühistuseaduse § 5 lg 5, mis sätestab, et kui korteriomand kuulub mitmele omanikule, võetakse korteriühistu liikmeks üks omanikest vastavalt nendevahelisele kirjalikule kokkuleppele. Korteriomanike vaidlused liikmeks astumise üle lahendab kohus.
Eeltoodut arvestades saab mitmele omanikule kuuluva korteriomandi puhul olla korteriühistu liikmeks ainult üks omanik. Seega, kui korteriühistu liikmete nimekirja on kantud vale isik, siis on võimalus pöörduda nimetatud küsimusega korteriühistu juhatuse poole või seaduses sätestatud korras kohtusse. Kõige lihtsamaks lahenduseks oleks muidugi see, kui korteriomandi omanikud suudaksid korteriühistu liikmelisuse suhtes leida kompromissi.