Autor: Lemmi Kann • 21. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

MTÜ põhikirjaline tegevus ja maksud

Küsimus: MTÜ põhikirjaline tegevus on klubi liikmete sportliku vaba aja veetmiseks tingimuste loomine,võistluste korraldamine,liikmete ja toetajate autasustamine,liikmete koolitamine jne. Kas kõik MTÜ põhikirjaline tegevus on MTÜ jaoks maksuvaba? MTÜ ei kuulu tulumaksusoodustusega nimekirja.

Vastus: Mittetulundusühingutele kehtivad tulumaksuseaduse sätted sarnaselt teiste juriidiliste isikutega.

Vastuvõtukulude maksustamisel ei ole nimekirja kandmata MTÜ-le sätestatud soodsamaid tingimusi. Üldjuhul maksustatakse kingitused tavapärases korras, välja arvatud tulumaksuseaduse § 49 lg 6 nimetatud juhtudel (nt ei pea tulumaksu tasuma spordivõistlusel osalejale võistlusel kingitud meenetelt kuni 32 euro ulatuses võistlusel osaleja kohta, maksuvabastus kohaldub kui kingitus on tehtud põhikirjalistel eesmärkidel).Lisaks peab MTÜ maksma tulumaksu tulumaksuseaduse § 51 lg 2 p 1 ja 3 (nt väljamaksetelt, mille kohta maksumaksjal puudub raamatupidamist reguleerivates õigusaktides ettenähtud nõuetele vastav dokument) ning § 52 (nt ettevõtlusega mitteseotud vara soetamine, teatud tehingud madala maksumääraga territooriumil asuva isikuga) nimetatud kuludelt ja väljamaksetelt, samuti isiku põhikirjalise tegevusega (sealhulgas põhikirjas lubatud ettevõtlusega) mitteseotud teenuste ja vara ostmiseks tehtud kuludelt. Käibemaksuseaduse kohaselt loetakse maksuvabaks teenused, mida mittetulundusühing tasuta või liikmemaksu eest osutab oma liikmetele. Samuti on maksuvaba käive spordirajatise või spordivahendite kasutamise teenus, mida mittetulundusühing osutab füüsiliste isikutele. Maksuvaba käivet käibemaksuga ei maksustata, kuid samas puudub ka õigus tehtud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamiseks.Ülejäänud juhtudel tuleks hinnata, kas tegemist on mittetulundusühingu põhikirjalise tegevusega, mida ei loeta üldse käibeks või ettevõtlusega. Viimati nimetatud juhul tekib MTÜ-l käibemaksukohustus samadel alustel kui teistel isikutel. Mittetulundusühingute maksustamise kohta on täiendavalt võimalik lugeda Äripäeva maksukäsiraamatu peatükkidest 11.2.2 ning 11.2.3.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele KPMG Baltic AS.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700