Küsimus: Äriühingul on nii maksustatav käive kui ka maksuvaba käive. Sisenkäibemaksu mahaarvamisel kasutatakse otsearvestuse ja proportsionaalse mahaarvamise segameetodit.Äriühing rendib oma ettevõtluse tarbeks sõiduautosid, millede omatarve maksustatakse käibemaksuga.Sõiduautode tarbeks on tehtud järgmisi kulutusi: kütus, rent.Kui sõiduautode omatarve on maksustatud, siis kuidas toimub kütuse- ja kütusekulude sisendkäibemaksu mahaarvamine?
Kui sõiduauto omatarve on maksustatud, siis kas võib
maha arvata ka rendikuludelt ja auto hoolduskuludelt sisendkäibemaksu?
Kas sellisel juhul võib sisendkäibemaksu maha arvata täies ulatuses või tuleb maha arvamisel kasutada proportsiooni?
Vastus: KMS § 2 lg 6 kohaselt on omatarve maksukohustuslase poolt tema ettevõtte vara hulka kuuluva kauba tasuta võõrandamine ja teenuse tasuta osutamine, samuti ettevõtte vara hulka kuuluva kauba tasuta kasutamine maksukohustuslase enda, tema töötaja, teenistuja või juhtimis- või kontrollorgani liikme poolt isiklikuks tarbeks või muul ettevõtlusega mitteseotud eesmärgil. Kauba võõrandamist või kasutamist eelnimetatud juhtudel käsitatakse omatarbena, kui maksukohustuslane on selle kauba või selle kauba osa sisendkäibemaksu oma arvestatud käibemaksust täielikult või osaliselt maha arvanud.
Kui sõiduautode eraotstarbeks kasutamine on omatarbena maksustatud (tekib maksustatav käive), siis on lubatud kütusekuludelt sisendkäibemaksu maha arvata.
Kui sõiduautot kasutatakse 100% maksustatava käibe tarbeks ja omatarve on maksustatud, siis on õigus nii rendilt, hoolduskuludelt ja kütuselt 100% sisendkäibemaksu maha arvata. See tähendab, et ettevõtluse väliselt (isiklikeks sõitudeks) sõiduauto kasutamine ei muuda sisendkäibemaksu maharvamist (KMS § 29 lg 4).
Kui aga sõiduautot kasutatakse ka maksuvaba käibe tarbeks, siis sel juhul ei ole võimalik toodud andmete alusel üheselt vastata, kuna küsimuses esineb täpsustamist vajavaid asjaolusid.
Maksu- ja tolliameti foorumis vastavad küsimustele MTA spetsialistid.
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele