20. jaanuar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

KUIDAS: millelt saab tulumaksu tagasi?

Möödunud aastaga võrreldes on tänavu tulude deklareerimises rida muudatusi. Olulisemad neist puudutavad kulusid, mida tulust enam maha arvata ei saa. Nimelt ei saa 2010. aasta tulust enam maha arvata tasutud õppelaenu intresse, tasutud ametiühingu sisseastumis- ja liikmemaksusid ning erakondadele tehtud annetusi.

Maksu- ja tolliameti teeninduskorralduse osakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul teeb see arvestuslikult 45 miljonit krooni ehk 2,9 miljonit eurot vähem tulumaksu tagastamist kui aasta tagasi.

"Kindlasti tuleb see summa väiksem, sest juba 2009. aasta eest ei saanud kõiki vastavaid deklareeritud soodustusi kasutada, kuna ees oli 50 000 krooni piir. Kui varem jäi mingi muu soodustus selle piiri tõttu kasutamata, siis nende soodustuste - õppelaenu intressid, ametiühingu maksed, erakondade annetused - kadumise järel saab täies mahus kasutada näiteks kirikule tehtud annetusi, mida eelmisel aastal kasutada ei saanud," selgitas Udde.

Deklareerimine kroonides, maksmine eurodes. Samuti muutus sellest aastast maksusumma määramise ja tagastamise piir - kui aasta tagasi ei määratud kuni 50kroonise tulemi korral maksusummat või tagastati ainult eraldi avalduse alusel, siis nüüd on piiriks 10 eurot ehk 156,47 krooni.

Lisaks tasub teada, et kui eelmise aasta tulu deklareeritakse kroonides, siis tulumaks tagastatakse eurodes, nii nagu ka täiendav tulumaks tuleb tasuda eurodes.

Kui deklaratsioon on esitatud e-maksuametis/e-tollis ja deklareeritud andmed ei vaja täiendavat kontrolli, tagastatakse enammakstud tulumaks alates 28. veebruarist viie tööpäeva jooksul. Paberil deklaratsiooni esitanutele hakkab maksuhaldur tulumaksu tagastama 20. aprillist.

Pane täheleKes peab deklaratsiooni esitama

 * Füüsilisest isikust ettevõtjad Isikud, kes omasid maksustamisperioodil madala maksumääraga territooriumil asuva juriidilise isiku aktsiaid, osasid, hääli või õigust juriidilise isiku kasumile

   * Välismaalt tulu saajad. Deklareerida tuleb nii Eestis maksustatav kui ka mittemaksustatav palga- ja dividenditulu ning ka see tulu, mida välislepingu alusel Eestis ei maksustata. Kehtib ka naaberriikide pensionäride suhtes, kes elavad alaliselt Eestis.   * Väärtpaberite võõrandamisest kahju saajad, kes soovivad kasu ületava kahju summa maha arvata järgnevatel aastatel väärtpaberite võõrandamisest saadud kasust.   * Maksusoodustust kasutada soovija, näiteks on tasunud koolituste eest, maksnud eluasemelaenu intresse vm.   * Kui muu Euroopa Liidu liikmesriigi residendist füüsiline isik on 2010. aastal saanud vähemalt 75% oma maksustatavast tulust Eestis, võib ta maksusoodustusi (sh maksuvaba tulu) arvesse võtta. Selleks tuleb tal esitada tuludeklaratsioon.

Valikuvõimalus: Kuidas esitada* E-maksuameti keskkonda saab siseneda kas panga või maksuhalduri kodulehe kaudu. Saab esitada ainult maksumaksja ise.*  Võimalik valida eeltäidetud tuludeklaratsiooni või traditsioonilise pabervormi vahel. Maksumaksja esindaja saab deklaratsiooni esitada ainult paberkandjal ning sellele tuleb lisada esindamisõigust tõendava dokumendi koopia.

Elektroonselt

   Paberil

   * Ühiselt võivad tuludeklaratsiooni esitada isikud, kes olid maksustamisperioodi viimase päeva seisuga abielus.

Tasub teada

Mida tuleb deklareerida

    * Maksustatavad tulud Palgatulu

    * Ettevõtlustulu    * Kasu vara võõrandamisest    * Üüri- või renditasu ja litsentsitasud    * Välisriigis saadud tulu    * Intressid (v.a pangaintressid)    * Elatis ja elatisabi    * Muud tulud, mis ei ole maksuvabad

Mida saab maha arvata

*  Täiendav maksuvaba tulu lapse ülalpidamisel 2010. aastal 27 000 krooni, alates teisest lapsest

   * täiendav maksuvaba tulu pensioni korral Saadud pensionisumma ulatuses, kuid mitte rohkem kui 36 000 krooni aastas   * täiendav maksuvaba tulu tööõnnetus- või kutsehaigushüvitise korral Saadud hüvitisesumma ulatuses, kuid mitte rohkem kui 12 000 krooni aastas   * Makstud elatis ja riigile üle läinud elatisnõude rahuldamiseks makstud summa   * eluasemelaenu intressid endale eluaseme soetamiseks võetud laenult   * koolituskulud   * kingitused, annetused Rakendatakse 5protsendilist mahaarvamise piirangut   * vabatahtliku kogumispensioni maksed Rakendatakse 15protsendilist mahaarvamise piirangut   * kohustusliku kogumispensioni maksed ja töötuskindlustusmaksed (võetakse arvesse aasta kestel, v.a FIE kohustusliku kogumispensioni makse)   * välisriigi kohustuslikud sotsiaalkindlustusmaksed

Summal piir peal *  Kokku kuni 50 000 krooni eest, kuid mitte rohkem kui 50% ulatuses sama maksustamisperioodi tulust võib maha arvata eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, kingitusi ja annetusi.

Allikas: Maksu- ja tolliamet, raamatupidaja.ee, Riigi Teataja

Autor: Lemmi Kann, Rivo Sarapik

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700