Lemmi Kann • 22. detsember 2010
Jaga lugu:

Seotud isikute vaheline tehing - kus jookseb piir?

Küsimus: Füüsiline isik töötab ettevõttes A töölepingu alusel ning on ühtlasi ettevõtte B ainuomanik ja juhatuse liige. Ettevõte B osutab ettevõttele A teenust. Kas antud juhul on tegemist  seotud isikutega TuMS § 8 p.8 alusel: "isik on teise isiku töötaja, töötaja abikaasa või otsejoones sugulane" ning tehingute hinna määramisel peaks lähtuma tehingute väärtuse määramise meetoditest?

Vastus: Antud juhul on füüsiline isik seotud isikuks äriühingule A ning äriühingule B. Kui äriühing A teostab tehinguid töölepingulise töötajaga või äriühing B teostab tehinguid juhatuse liikmega turuhinnast erineva hinnaga, kuuluvad tehingud maksustamisele erisoodustuse sätte (§48) alusel ning erinevuselt turuhinna ja rakendatud hinna vahelt kuulub tasumisele tulumaks ning sotsiaalmaks.

Äriühinguid A ja B olemasoleva informatsiooni alusel seotud isikuteks lugeda ei saa. Küll aga tuleb töötajaga seotud äriühingult teenuste ostmisel olla vajadusel valmis tõendama tehingu sisu ja ostetud teenuste seotust äriühingu A ettevõtlusega vältimaks riski, et makstud tasu käsitletaks varjatud töötasuna.Alates 2011. aasta algusest laiendatakse seotud isiku mõistet tulumaksuseaduses ning edaspidi loetakse isikud seotuks ka juhul, kui neil on ühine majanduslik huvi või ühel isikul on teise üle valitsev mõju.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele KPMG Baltics OÜ.

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt