Täna avaldatud majandusprognoosi Eestit käsitlevas peatükis manitseb Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon OECD Eestit eurole üleminekul erilise tähelepanuga hinnatõuse jälgima, sest viimasel ajal Eestis kiirenenud inflatsiooni kogu ulatuses toorme kallinemise ja maksutõusudega seletada ei saa.
"Hiljutist inflatsiooniüllatust tuleb võtta kui hoiatussignaali, et eurole üleminekul soovimatute hinnatõusude vältimiseks tuleb olla eriti tähelepanelik," manitseb OECD. "Arvestatavale osale (hiljutisest hinnatõusust – toim.) puudub selgitus, mis võib viidata konkurentsi puudumisele," nendib organisatsioon.
Ühtlasi hoiatab OECD Eestit kõrge strukturaalse tööpuuduse juurdumise eest ning soovitab selle vältimiseks hea seista selle eest, et aktiivsed tööturumeetmed oleksid võimalikult efektiivsed. Vastasel juhul mõõdab Eesti tööpuudust kahekohaliste numbritega veel pikka aega.
Eelarvepoliitikas soovitab OECD Eestile mitmeaastast planeerimistsüklit ja iga-aastast kulude ülempiiri, et eelarvepoliitika majanduse uues tõusus taas protsükliliseks ei muutuks.
Eesti majanduse kohta nendib OECD, et III kvartali seisuga on majandus ekspordi toel kasvanud neli kvartalit järjest, tööturul on paranemise märgid, palgalangus on peatunud ning jaekaubanduse langust põhjast läbi. Eratarbimine jääb aga esialgu surve alla ning hakkab jõudsamalt taastuma alles 2012. aastal.
OECD prognoosi järgi kasvab Eesti SKP tänavu 2,4% ning tuleval ja ületuleval aastal vastavalt 3,4% ja 4,1%. Inflatsioon kiireneb tänavuselt kolmelt protsendilt tuleval aastal 3,4%-le ning aeglustub 2012. aastal 2,5 protsendile.
Nõudlus Eesti peamistel eksporditurgudel jääb OECD hinnangul tugevaks ka 2011. ja 2012. aastal, mis toob Eestile neil aastal vastavalt 10,1 ja 8,1% suuruse ekspordi kasvu.
Autor: Lemmi Kann, Sirje Rank
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
1
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
2
Vaata ka rahapesu andmebüroo analüüsi Eesti firmade kohta
Viimased uudised
Raamatupidamisbürood peavad tuvastama kliendi tegeliku kasusaaja ja kontrollima andmeid.
Mängu viimane päev on 20.10
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele