Küsimus: Kuidas arvutada keskmist töötasu alljärgneva näite alusel. 1. Töötaja tööleping sõlmitud 02.01.2007. Töötasu 50 kr tunnis. 2. Alates 01.03.2007 töövõimetusleht (lapseootel). 3. Alates 10.01.2008 lapsehoolduspuhkusel. 4. Lapsehoolduspuhkuse lõpp 31.10.2010. 5. Töötaja vaja koondada TLS § 89 lg 1 alusel 01.11.2010. Tulenevalt TLS § 100 ette nähtud töötajale 30 kalendripäeva töölepingu lõpetamise hüvitist. Puhkuse jääk 21 päeva. Kuidas arvutada hüvitise suurust ning puhkusetasu?
Vastus: Kui töö tegemisest keeldumise tõttu (nt. lapsehoolduspuhkusel viibimise tõttu) ei ole töötajale kuue kuu jooksul töötasu makstud, arvutatakse keskmine töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtivast töötasust.
Kui töötasu pole makstud rohkem kui 12 kuu jooksul, siis korrigeeritakse töötaja keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtiv töötasu indeksiga. Indeksi väärtus arvutatakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul ja töö tegemisest keeldumise kuul kehtinud Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäärade suhtena, v.a. juhul, kui kehtiv töötasu on suurem kui Statistikaameti avaldatud viimase kvartali riigi keskmine brutopalk.Sellisel juhul kasutatakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtivat töötasu. Eeltoodu kehtib nii keskmise tööpäevatasu (koondamise hüvitise jaoks) kui ka kalendripäevatasu (puhkuse hüvitis) arvutamisel.
Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.