21. oktoober 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Euroopa Liit vajab oma maksutulu

Raha ELi järgmise eelarveperioodi struktuurifondide või põllumajandusmajandustoetust maksmiseks võib 2013. aasta järel tulla juba ka üleeuroopalistest maksudest – näiteks ELi tasemel käibe- või ettevõtte tulumaksust.

Need on vaid mõned näited Euroopa Komisjoni sel nädalal välja pakutud ideedest, kuidas reformida Euroopa Liidu eelarvet, mis on ajale jalgu jäänud nii oma tulude kui kulude struktuuriga.

„Kutsume kõiki avatud debatile, kus ei ole tabusid,“ ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso.

Oma tulubaasi lubas Euroopa Liidule juba Rooma leping ning 70ndatel tuligi enamik tulust tollitariifidest. Tollimüüri murenedes on see allikas kokku kuivanud ning praegu rahastavad ELi eelarvet 70% osas liikmesriigid. Siit on sündinud palju teravaid ja väiklasi debatte eelarve suurimate rahastajate ja kasusaajate vahel, sundides looma keerulisi tagasimaksesüsteeme ning varjutades eesmärgid, kus just Euroopa tasandil kulutatud eurod suurimat kasu tooks.

Et vaidlus taas rahajagamiseks ei kisuks, rõhutab komisjon, et praegu pole arutusel ELi järgmise eelarve suurus, vaid struktuur.

Tulude poolel pakub komisjon võimalike üleeuroopaliste maksudena lisaks ELi tasemel käibemaksule ja ettevõtte tulumaksule välja veel finantstehingute või finantstegevuse maksu, ühise energiamaksu või lennuliikluse maksustamise ning müügitulu CO2-kvootide müügist. Loetelu pole lõplik.

Kulude poolel kutsub komisjon arutama, milleks üldse ELi raha kõige otstarbekam kasutada on. Kas maksta see põllumajanduse otsetoetusteks, või reformida kogu ühtne põllumajanduspoliitika nii, et edaspidi on põhirõhk hoopis kliima ja keskkonnaküsimustel. Kas kulutada struktuurifondide raha vaesemate piirkondade järeleaitamiseks või oleks nendega otstarbekam lahendada kogu liidule ühiseid probleeme – Euroopa konkurentsivõime tõstmine, võitlus kliimamuutustega, tööstuse ümberorienteerimine uutele kasvualadele, kitsaskohad transpordi- või energiavõrkudes.

Praegu on ELi eelarve suurimaid probleeme kohmakus, mis ei võimalda kiiresti reageerida muutunud oludele – näiteks ülemaailmsele finantskriisile ning liiga lõtv side ELi prioriteetidega.

Vaidlused tulevad ägedad. Esimesed reaktsioonid võimalikele üleeuroopalistele maksudele on ELi suurriikidest Saksamaalt, Prantsusmaalt ja Suurbritanniast olnud jäised. „Me oleme selle vastu, et ELil oleks individuaalne õigus makse kehtestada,“ ütles läinud kuul Saksamaa rahandusministri Wolfgang Schäuble pressiesindaja.

Prantsusmaa, mis saab viiendiku ELi põllumajandustoetustest, võitleb kiivalt ühtse põllumajanduspoliitika jätkumise eest.

Konkreetsemad ettepanekud reformiks esitab komisjon tuleval aastal.

TASUB TEADA

• Debatt puudutab ELi järgmist seitsmeaastast eelarveperioodi, mis käivitub pärast 2013. aastat

• Võimalik uus käibemaksusüsteem koosneks kahest osast – üleeuroopalisest (1-2%) ning kohalikust käibemaksust, mille suuruse määravad liikmesriigid ise – tulud sellest võiksid moodustada ligi poole ELi tulubaasist• Ettevõtte tulumaksu kohta rehkendused puuduvad – komisjon möönab, et sellise üleeuroopalise maksu kehtestamine võib olla märkimisväärselt raske• Lihtsam alternatiiv on energiamaks ning CO2-kvootide müügitulu suunamine ELi eelarvesse ning lennundusmaks – finantsasutuste maksustamine on aga taas keerulisem lahendus

Autor: Lemmi Kann, Sirje Rank

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700