Raamatupidaja.ee lugeja hinnangul oleks sotsiaalmaksu töövõtja õlgadele veeretamise asemel mõistlik tööandja ja töövõtja vahel jagada ära ravikindlustuse kulud.
Hetkel koosneb sotsisaalmaks kahest elemendist: riiklik pensionikindlustus 20% ja riiklik ravikindlustus on 13%.
"Sellest tulenevalt saame rääkida vaid 13% maksu jagamisest töötaja ja tööandja vahel. Riikliku pensionikindlustust ei saa enne vähendada, kui inimesed hakkavad täielikult saama pensioni uue pensioniskeemi järgi, mis on 30 - 50 aasta teema," kirjeldab raamatupidaja.ee lugeja hetke situatsiooni ning pakub analoogselt pensionisüsteemiga välja kolmesamba-süsteemi ka ravikindlustuse jaoks:
* I sammas riiklik ravikindlustus, mis oleks täielikult tööandja kanda, kindlustusandja poolt kindlustusandja poolt.
* II sammas kohustuslik ravikindlustus
* III vabatahtlik ravikindlustus
II sammas oleks 50:50 töötaja ja tööandja kanda. Vabatahtlik oleks aga täielikult töötaja kanda vastavalt tema individuaalsele riskitasemele.
"Arvan, et tööandjad võidaksid sellest ca 5% oma tööjõukuludelt. Samuti tuleks kehtestada sotsiaalmaksu ülempiir I ja II samba summadele. Arvestades, et kinnipeetavate maksete korral väheneb ka tulumaksu baas, siis töötaja jaoks ei ole netotasu summa vähenemine nii suur kui tööandja kokkuhoid," kirjutab ta ning märgib, et samuti ei tohi unustada, et riigi maksutulud sellevõrra vähenevad, kuid tööandjate kokkuhoiust peaks majanduse elavnemisest tõusma suuremat tulu muude maksude näol, mis pikemas perspektiivis oleks jätkusuutlikum.
Seotud lood
Eile avaldas tööandjate keskliit oma manifesti aastateks 2011-2015, milles ühe ideena käiakse välja, et sotsiaalmaksu peaks tööandja asemel tasuma töövõtja.
Lühikokkuvõte täna esitletud tööandjate manifestist 2011–15, kus tuuakse mõtteid ja ideid nii riigihalduse ja majanduspoliitika teemal, tööturu, maksunduse, hariduse ja sotsiaalkaitse valdkondades.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.