30. august 2010

Loe tööandjate manifesti sisu

Lühikokkuvõte täna esitletud tööandjate manifestist 2011–15, kus tuuakse mõtteid ja ideid nii riigihalduse ja majanduspoliitika teemal, tööturu, maksunduse, hariduse ja sotsiaalkaitse valdkondades.

Tööturg:

* Tööhõive suurendamiseks tuleb soodustada mitmesuguste paindlike töövormide nagu osaajaga töö, kaugtöö, renditöö arengut.* Töötukassa peaks saama täieliku otsustusõiguse oma eelarve vastavaks käsutamiseks. Töötuskindlustusmakse määrad ei tohi tõusta.* Avaliku teenistuse reform, et era-ja valitsemissektori tööandjatel oleks võrdsed võimalused konkurentsitingimustes tööturul.* Eesti tööturg tuleb avada kolmandatest riikidest tulevale välistööjõule.* Kollektiivlepingute sõlmimist ei tohi mitte mingil juhul soodustada enne, kui tööandjale antakse võimalus vabaneda kollektiivlepingus sätestatud tingimustest peale lepingu kehtivusaja lõppu.* Seadustest tuleb kaotada toetusstreikide korraldamise võimalus.* Tuleb luua individuaalsete ja kollektiivsete töövaidluste menetlemise arbitraažikohus.

Maksundus:

* Maksusüsteem ei vaja ümberkorraldamist ega uusi maksuliike vaid maksukoormuse alandamist.* Välisinvesteeringute suurendamiseks on vaja dividendide madalamat maksustamist, kuna selleks sunnib kasvav maksukonkurents.* Tuleb alandada tööjõumaksude taset. Sotsiaalmaks muuta maksuks, mille tasub töötaja.* Ettevõtlustulu teenimine peab olema enam soositud kui palgatulu ning sellest tulenevalt ka madalamalt maksustatud.* Erisoodustusmaksust tuleb vabastada tööandja investeeringud töötajate täiskasvanukoolituse ja tervishoiukulude rahastamiseks.* Et kõrged aktsiisimaksud ei kahjustaks vaba konkurentsi, tuleb nende mõjude leevendamiseks oluliselt karmistada järelevalvet või alandada aktsiisimaksude määrasid.* Piirata kohalike omavalitsuste õigust kohalike maksude ja koormiste kehtestamisel.

Haridus:

* Haridussüsteem ei taga piisaval hulgal kõrge kvalifikatsiooniga erialaspetsialiste.* Lahutada põhikoolid gümnaasiumidest ja sulgeda konkurentsivõimetud gümnaasiumid. Kõrghariduses tuleb üle minna tasulisele õppekorraldusele.* Rahvusvahelistumine kõrghariduses ehk kolmandatest riikides tulevatele üliõpilastele tuleks kohaldada soodustingimustel õpet riigi kulul või hilisemat residentsust toetavaid meetmeid.

Sotsiaalkaitse:

* Ravikindlustuses tuleb lähtuda printsiibist, et riskid kindlustatakse nende kandjate poolt ehk ravikindlustust peaks maksma ka töötaja.* Adekvaatne pensionifondide finantseerimine ehk kehtivast sotsiaalmaksust peaks olema võimalik ilma maksumäära tõstmata finantseerida kasvavat vanaduspensionäride hulka.* Süsteemselt korrigeeritud sotsiaaltoetuste maksmine, et toetusi saaks vaid need, kes neid reaalselt vajavad.

Riigihaldus ja majanduspoliitika:

* Euro alates 1. jaanuar 2011* Eeskujulik eelarvepoliitika* Valitsussektori kulutase eurotsooni eurotsooni kolme kõige madalama hulgas.* Ulatuslik valitsussektori reform ehk tegevuskulude kokkuhoid* Majanduse konkurentsivõimet tõstvad investeeringud* Välisinvesteeringute kasv Eesti majanduses

Tööandjate Keskliit annab manifesti välja teist korda. Eelmine anti välja 2007. aastal ja seal olid toodud eesmärgid aastateks 2007–10. Manifesti väljatöötamisega alustati 2010. aasta aprillis.  

Autor: Lemmi Kann, Kadrin Karner

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700