Statistiline ebakõla raha ja õnnelikkuse vahel tõstatab huvitava küsimuse: miks ei suuda raha meid õnnelikuks teha? Ühe intrigeeriva vastuse võib saada Liege ülikooli psühholoogide värskest uuringust, kirjutab Bioneer.ee-s Martin Eek.
Liege ülikooli psühholoogid väidavad, et kuna raha võimaldab meil elus parimaid asju nautida – näiteks kallites luksushotellides ööbida, sushit süüa ning hinnalisi vidinaid osta – siis tegelikult vähendame sellega oma võimet tunda rõõmu lihtsatest igapäevastest pisiasjadest. Kuna enamik meie rõõmudest on tegelikult maalähedased – me ei maga ju iga päev lukshotellis – siis meie võime neid nautida kahaneb. Me püüame end raha abil hellitada, kuid tegelikult hoopis rikume end ära.
Tulemuste saamiseks kogusid psühholoogid Liege ülikooli 351 täiskasvanud töötaja vastuseid online-küsitluse abil. Nad „premeerisid“ vastajaid esmalt virtuaalse rahapatakaga ning küsisid siis hulga küsimusi, mis pidid püüdma vastajate „nautimisvõimet“.
Pooltele vastajatele aga rahapakki ei antud. Huvitaval kombel avastasid teadlased, et „rikkas seisus“ vastajad – need, kellele anti rahapakk – said oluliselt madalama „nautimisskoori“. Uurijad järeldavad, et raha omamine ja isegi selle vaatamine vähendab meie huvi igapäevaste rõõmude vastu. Samuti selgus, et vastajad, kellel oli ka reaalses elus rohkem raha, said nautlemistestis oluliselt madalama skoori.